İlaçlara 2 Ayda 2 Kez Zam Gelebilir!

İlaç fiyatları yükseliyor. Tam 915 adet ilaç için fiyatlar, önümüzdeki iki ay içerisinde iki defa zamlanacak!

Türkiye’de kullanılan 915 adet ilacın fiyatları 19 Aralık tarihinde yüzde 16,37 oranında zama tabii tutulacak. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan bilgilere göre bin 325 adet ilacın fiyatında herhangi bir değişiklik yapılmaz iken, geriye kalan 962 adet ilacın fiyatı, tam yüzde 14,03 oranında yükselecek.

İlaçların satın alma bedelinde yaşanan yükseliş sebebi ile uygulanacak olan bu zam sonrasında 2018 yılı itibariyle bir zam daha yapılacak. Bu zam ise yüzde 20 civarında olması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından karar verilecek olan ikinci zam için, karar Şubat ayında alınacak.

Zam öncesinde de ilaç fiyatları için eczanelerde ve ecza depolarında stok tartışmaları baş göstermeye başladı. Ellerindeki ilacı eritmek istemeyen, zam sonrası daha yüksek fiyat ile satmak isteyen ecza depoları ve eczanelerin zam gelecek olan ilaçların bulunamadığı bilgisini vatandaşa verdiği yönünde iddialar ortada dolaşıyor.

Yıllık enflasyonun yüzde 12,98 olarak belirlendiği Kasım ayı itibariyle, son 1 yıllık süreçte ilaç fiyatlarında yüzde 14,6 oranında artış oldu. Enflasyon sepeti için TÜİK tarafından takip edilen ilaç fiyatları, kutu başına ortalama 10,35 Türk Lirası’na kadar yükseldi. Son 3 yıl içerisinde yapılan ilaç zamları ise Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan fiyat belirleme sistemi sebebi ile yüzde 2,5’te kalırken, son 10 yıllık süreçte ilaç fiyatlarında yaşanan yükselme Kasım ayı itibariyle yüzde 142 oranında oldu.