İnternet Devi, İnternetten Silinmeye Başlıyor!

Bir zamanların internette en çok tercih edilen internet sitelerinden bir tanesi olan Yahoo, Verizon’a satılmasına onay çıkınca yavaş yavaş internetten silinmeye başlayacağının duyurusu yapıldı.

Verizon’da tam 4,48 milyar dolar gibi bir ücret ile satılmasına onay çıkartan Yahoo hissedarları, satış anlaşması için de 13 Haziran 2017 tarihine gün verdiler. Yahoo cephesinden yapılan açıklamada, şirketin artık yeni isminin Altaba Inc olarak olarak anılacağı, Yahoo isminin de yavaş yavaş silinmeye başlanılacağının bilgisine yer verildi.

New York Borsası’ndai şlem görmeye devam eden Yahoo’nun sahip olduğu hisseler günü yüzde 10,2’lik prim ile kapatırken, Verizon’un sahip olduğu hisse değerlerinde de yüzde 0,7 oranında bir düşüş yaşandı.

Verizon ile Yahoo arasında imzalanacak olan satış anlaşması, Yahoo’nun sahip olduğu nakit miktarını kapsamaz iken, aynı zamanda Yahoo’nun sahip olduğu Alibaba Group’taki yüzde 15 hisseyi ve Yahoo Japonya’daki yüzde 36’lık hisseyi ve çekirdek olmayan hiç bir patenti kapsamadığı belirtildi.

İmzalanacak olan satış anlaşması sonrasında Verizon, Yahoo ile daha önce satın aldığı America Online (AOL) uygulamasını birleştirerek ‚Oath‘ adı verilecek yeni bir birimin de ortaya çıkmasının beklentisi gündemde. Aynı zamanda Yahoo’nun sahip olduğu 600 milyonluk mobil kullanıcı olmak üzere toplamda 1 milyardan fazla olan kullanıcıların Verizon’a aktarılması ile birlikte Verizon’un sahip olduğu payın da artacağı yönünde bilgi paylaşıldı.