İş-Kur’un Artık Kamuya İşçi Verebilmesi Adına Bir Düzenleme Yapıldı

Kamu Kurum ve Kuruluşları artık işçi alımları için yazılı ve ya elektronik ortamdan İş-Kur’a (Türkiye İş Kurumu) bildirecek ve oradan talep edecek. Kamu Kurum ve ya Kuruluşlarını işçi alımına dair olan yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girmiş olan bu değişikliğe göre,  Kamu kurum veya kuruluşları işçi ihtiyaçlarını, öğrenim durumu, meslek bölümü, iş kolu, tecrübe durumu, ücreti ve sosyal yardımları gibi ayrıntılarıyla birlikte yazılı ya da elektronik ortamda İş-Kur’dan isteyecek. İş-Kur’da bu doğrultuda iş başvurusunda bulunanları kuruma yönlendirecek ve gönderilen kişiler arasında ihtiyacına uygun olan işçiler seçilecek.

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) tarafından yapılan incelemeler neticesinde ise, mevzuata uygun olmayan talepler belirlenerek, kamu kurum ve kuruluşlarına geri iade edilecek ve işçi taleplerinin yeniden düzenlenmesi istenecek. Yapılan düzenlemelerin ardından da ilan duyurulacak ve yayımlanacak. Kamu Kurum ve Kuruluşları ise alacağı sürekli işçi isteklerini ise uluslararası düzeyde, teşkilat yapıları ya da icraatları bölge seviyesi olması durumunda ise bölge seviyesine uygun olarak verecek. İlçelerde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamama gibi bir durumda ise, il seviyesinde ve ya ulusal seviyede, eğer il seviyesinde ki işçi talepleri karşılanamaz ise de, ulusal seviyede işçi alımına karşılanması yoluna kadar gidilecek.

Yapılan bu düzenlemelere göre, başvuru süre zarfı içerisinde, ikametlerini işçi talebinin karşılanacağı bölgeye taşıyan adayların başvuruları kabul görmeyecek. Ulusal düzeyde yayımlanmış olan KPSS ve EKPSS içerisinde yer alan işçi isteklerinin karşılamaması durumunda ise, bu şartlar kaldırılarak yeniden ulusal düzeyde bir ilan açılabilecek.