İşsizlik Oranı Düştü, İstihdam Edilenlerin Sayısı Arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan dönemine ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre ise ülke genelinde 15 yaş ve üzerinde işsiz olanların sayısı geçen senenin aynı dönemine kıyasla 201 bin düşüş gösterdi ve bu düşüşle de 3 milyon 86 bin kişi olarak açıklandı.

İşsizlik oranı incelendiği zaman 0,9 puan azalma meydana geldi. Bu azalmayla da yüzde 9,6 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemdeki tarım dışı işsizlik oranı incelendiğinde ise 1 puan gerileme kaydedildi ve oransal olarak tahmini yüzde 11,4’e tekabül etti. 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfustaki işsizlik oranı incelendiği zaman 2,9 puan gerileme kaydedildi. Bu gerilemeyle de yüzde 16,9 seviyesine düştü. 15 ile 64 yaş grubu arasında işsizlikte ise 0,9 puan gerileme oldu. Bu gerilemeyle de yüzde 9,8 seviyesinde gerçekleşti.

İstihdam Edilenlerin Sayısı Arttı

Bu yılın nisan döneminde istihdam edilenleri sayısı geçen senenin aynı dönemine kıyasla 852 bin kişi artış göstererek 29 milyon 9 bin kişiye yükseldi. İstihdam oranında ise 0,7 puan yükselme olarak yüzde 47,9 seviyesine ulaştı.

Söz konusu dönemde tarım sektöründe çalışanların sayısında 15 bin kişilik azalma meydana geldi. Tarım dışı sektörlerde istihdam edenlerin sayısında ise artış oldu. Bu artış 868 bin kişi olarak açıklandı. İstihdam edilenlerin yüzde 18,3’lük kısmı tarım sektöründe olurken, yüzde 19,5’lik kısmı sanayi sektöründe, yüzde 7,4’lük kısmı inşaat sektöründe, yüzde 54,8’lik kısmı ise hizmetler sektöründe oldu. Geçen sene ile kıyaslama yapıldığı zaman ise istihdam edilenlerin arasında tarım sektörünün payı 0,6 puan, inşaat sektörünün payı 0,4 artış gösterirken, bu sanayi sektöründe 0,4 puan, hizmet sektöründe ise 0,5 puan olarak açıklandı.