Kargo Uçağımız Kırgızistan’da Düştü Mürettebat Dahil 37 Kişi Hayatını Kaybetti!

Hong- Kong’dan Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’e sefer yapan Türk ACT Havayolları’na ait kargo uçağı Bişkek’e iniş sırasında radardan kayboldu. Araştırma sonucunda uçağın havalimanı yakınlarındaki evlerin üzerine düştüğü tespit edildi. Kazada uçağın Türk mürettebatı ile birlikte, uçağın üzerine düştüğü evlerde yaşayanlardan 37 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Uçağın üzerine düştüğü binalarda ve etraftaki binalarda yangın çıkması üzerine toplamda 50’ye yakın evin harabeye döndüğü belirtilirken, bahse konu kazada en az 37 kişinin vefat ettiği, 10’a yakın kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Kazada Vefat Eden Türk Mürettebatın İsimleri

Bişkek’te meydana gelen elim kazada uçağın mürettebatı olan; Kaptan Pilot İbrahim Gürcan Dirancı, İkinci Pilot Kazım Öndül ile Yükleme Uzmanları Melih Aslan ile İhsan Koca’nın hayatını kaybettiği açıklandı.

Uçağın kaptan pilotu İbrahim Gürcan Dirancı’nın; “emekli Hava Pilot Kurmay Yarbay” olduğu belirtiliyor. Uçakta ikinci pilot olarak görev yapan Kazım Öndül’ün ise “Emekli Hava Pilot Tuğgeneral” olduğu elde edilen bilgiler arasında.

Sis Yüzünden Düştüğü İddia Ediliyor!

Kırgızistan Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre pilotlar kazadan önce herhangi bir acil durum ikazı vermediler. Kaza sırasında yoğun sisten dolayı görüş mesafesinin 100- 150 metreye kadar indiğini belirten yetkililer, kazanın bu nedenle gerçekleşmiş olabileceğini belirtiyorlar.

Uçak kazası hakkında teknik incelemenin ve soruşturmanın başladığını açıklayan Kırgızistan Ulaştırma Bakanlığı, yaralıların da hastanelerde tedavilerine devam edildiği bilgisini verdi. Kırgızistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise yaralılardan 1’inin durumunun ağır olduğu belirtilirken, diğerlerinin hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı.

Konuyla ilgili hükümet yetkililerimizin Kırgızistanlı mevkidaşları ile görüşerek her türlü desteğe hazır olduklarını vurguladıkları belirtilirken, kazada hayatını kaybeden Türk mürettebatın naaşlarının da en kısa sürede Türkiye’ye nakledileceği açıklandı. Acı haberi alan ailelere de konu hakkında sürekli bilgi akışı sağlandığı belirtiliyor.