Kiralarını Teminat Altına Almak İsteyenler Kira Sigortası Yaptırmalı

Kira sigortası ülkemizde kullanmaya başlayalı 1 sene oldu. 1 senelik süreçte kiralarının ödemelerini yapamayan kiracıların en çok şehir İstanbul oldu. Herhangi bir nedende dolayı kiralarının ödemelerini yapmayan mülk sahiplerinin haklarının korunmasına yardımcı olan kira sigortasını tüm mülk sahiplerinin yaptırması gerekiyor.

Kira sigortasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Ray Sigorta’nın faaliyete geçirdiği Trink kira sigortasının satışlarının sorumluluğunu üstlenen Kuzey Sigorta’nın Genel Müdürü Derya Gülgeç, kira sigortasının mülk sahiplerinin kira gelirlerini teminat altına aldığını, Trink Sigorta’nın bu konuda hizmet verdiğini, hizmet süresinde ise 1 yılını tamamladığını söyledi.

Emlak Ofislerinin de Dikkatini Çekiyor

Hasar taleplerinin en yoğun yaşanan illerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir bulunduğunu söyleyen Gülgeç, İstanbul’da kiralarını ödeyemeyen kiracı sayısının toplama kıyasla yüzde 79 oranında olduğunu, Anadolu bölgesinde bu oranın yüzde 1 ile yüzde 2 seviyelerinde bulunduğunu söyledi. Söz konusu sigortanın yaşanabilecek kira kayıplarının önüne geçtiğini söyleyen Gülgeç, mülk sahipleri ve benzeri gibi kiralama işlemlerine aracılık eden emlak ofislerinin de kira sigortalarının dikkat çektiğini, İzmir, Ankara ve İstanbul ilk sırada yer almak üzere ülkemizdeki 400’den fazla emlak ofisinde bu ürünlerin tanıtımlarının yapıldığını söyledi.

Emlak ofislerinin de kirala işlemlerinde bir hayli kolaylık sağlamasından ötürü son zamanlardaki kira sigortası taleplerinde artış olduğunu söyleyen Gülgeç, bu artışa gün içerisinde ortalama 40 tane talebin geldiğini, bunların pek çoğunun ise poliçeleştirildiğini, bilinirliğin artması gerektiğini, bilinirliğinin artmasının mülk sahiplerini için çok önemli olduğunu söyledi.