Kış Lastiği İçin Kesilen Cezalar 316 Bin Türk Lirası!

Baharın kapıyı aralaması ile birlikte sona eren zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında ülke genelinde toplam 316 bin Türk Lirası tutarında ceza kesildiği açılandı.

Kış ayı içerisinde yağan kar ve yollarda oluşan buzlanmaların kazalara sebebiyet vermemesi için uygulanan zorunlu kış lastiği uygulaması, bahar aylarının kapıyı aralaması ile birlikte son buldu. Hem kaza riskini en aza indirgemek, hem de sürücülerin daha konforlu bir seyahat yapabilmelerine ortam hazırlamak için zorunlu tutulan kış lastiği uygulamasının son bulması ile birlikte, mevsim içerisinde kış lastiği takmayan sürücülere kesilen cezanın miktarı da ortaya çıkmış oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube’de görev yapan trafik polislerinin yaptığı uygulamalar kapsamında kış lastiği takmayan bir çok sürücüye belirli bir tutarda ceza kesildi. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın‚ın yaptığı açıklamada, 2016 – 2017 yılları kış mevsimi içerisinde ceza kesilen araçların istatistiklerine yer verildi. Bahsi geçen dönem içerisinde 522 adet ticari araç sahibine uygulamaya uymaması ve ihmal yapması sebebiyle ceza kesildiğini aktaran Apaydın, uygulamanın yük ve yolcu taşımakla görevli ticari araçların hem can, hem de mal güvenliği için gerekliği olduğunu belirtti.

Trafik şubede görev yapan polisler tarafından yapılan kontrol uygulamalarında, zorunlu kış lastiği takmaması sebebiyle ülke genelinde toplam 522 adet ticari araca ceza kesilmesi ile birlikte, toplam ceza tutarı da 316 bin Türk Lirası’na ulaştı. Araç başı 600 Türk Lirası civarında kesilen cezalar, 1 Aralık’ta başlayıp 1 Nisan’da son bulan zorunlu kış lastiği uygulamasının olduğu dönem içerisinde kesildi.

Önümüzdeki yıllar içerisinde bahsi geçen uygulama için önlemlerin daha çok artırılacağına dikkat çeken Apaydın, aynı zamanda cezalarda da yükseltme yapılarak daha caydırıcı bir hal alması için çalışmalar yapıldığını aktardı.