Köfte Diye Yediğimiz Aslında Ne? Bu Gıdalara Dikkat!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı piyasa denetimlerini tüm hızıyla sürdürüyor. Vatandaşın güvenerek aldığı pek çok üründe, aslında olmaması gereken farklı etken maddeler tespit eden bakanlık; bu firmaları bir kez daha kamuoyuna ifşa etti.

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen incelemelerde taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen 96 firmaya ait 150 parti ürün hakkında yasal işlem yapıldığı belirtilirken, ayrıca bahse konu firmalar kamuoyu ile paylaşıldı.

4 Yılda 642 Firma Oldu!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetimler sırasında taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, bakanlığın internet sitesinden açıklandı. Açıklamaya göre, taklit, tağşiş yapıldığı tespit edilen toplam 96 firmaya ait 150 parti ürün olduğu deklare edildi. Bahse konu firmalarla birlikte 2012 yılından itibaren bakanlık tarafından işlem yapılan firma sayısı 642’ye çıktı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen kontroller sonucunda bitkisel yağlarda taklit ve tağşiş yapan 30 gıda işletmesi, et ve et ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan 29 gıda işletmesi tespit edildi. Süt ve süt ürünlerinde 28 gıda işletmesinin ürettiği yoğurt, tulum ve eritme peynirleri ile kaymak ve tereyağının da aralarında bulunduğu ürünlere ait yapılan uygunsuz işlemlerin bilgileri aktarıldı.

Bununla birlikte balda 3, kahvede 1 ve çikolata da 3 firma olmak üzere; vatandaşların sağlığını tehlikeye düşürecek işlemler yaptıkları kesinleşti.

Gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu söz konusu liste bakanlık tarafından oluşturuldu. Şirketlerin yaptığı usulsüzlükler ve isimleri ayrıntılı şekilde  „www.tarim.gov.tr“ adresinden bakanlıkça açıklandı.