Konut Kredisi ve İpotek Fekki Kaldırma Süreci

Ev aldığınızda bankadan çekmiş olduğunuz kredinin ödemesini bir aksilik olmadan zamanında tamamladınız. Bu süreç bittikten sonra bankanın evinizin üzerine koyduğu ipoteğin kaldırılması gerekiyor. Buna İpotek Fekki kaldırılması deniliyor. Bunun için bir ödeme daha yapmak zorunda kalacaksınız. BDDK ile Bankalar arasında yapılan tartışmalar sonucunda bir neticeye bağlanamamıştır ancak bir düzenlemenin geleceğini söyleyebiliriz.

İpotek Fekki’nin ne olduğu sizlere daha detaylı bir şekilde anlatmamız gerekirse. Bir ev almak için bankadan aldığınız krediye karşılık sizin taşınmanızın üzerine ipotek koymaktadır. Tüm ödemeleriniz bittikten sonra bu ipoteğin kaldırılması gerekiyor. Ödemeleriniz görünürde bitmiş olmasına rağmen son olarak banka sizden ipotek fekkinin kaldırılması için ödeme talep edecektir.

İpotek Fekki kaldırma sürecinin nasıl işlediğini kısaca size şu şekilde anlatabiliriz. Tüm ödemelerinizi tamamladıktan sonra taşınmaz malınızın üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılmasına yönelik ipotek fek yazısı hazırlayarak, evinizin bulunduğu tapu müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor.  Bankadan almış olduğunuz bu fek yazısını tapuya götürdükten sonra tapu müdürlüğü taşınmazınızın üzerinde bulunan ipoteği kaldıracaktır.

İpotek fek yazısı ücreti bankalar tarafından talep edilmektedir. BDDK bu konuda bankalar ile uzlaşma yoluna gitmek istemiştir ancak ortaya kesin elle tutulur bir netice çıkmamıştır. Bu ücret ipoteğin kaldırılması için tapuya götürülecek olan yazı için bankalardan talep edilmeye devam etmektedir. Bu yazı için ücretler bankadan bankaya