Kredi Gecikmesinde Yaşayanlar Tekrar Nasıl Kredi Çekebilir?

Son yıllarda hükümet tarafından gerçekleştirilen geliştirmeler ve kolaylıklar ile birlikte kredi kullanım aşamasındaki bürokratik süreçler kısaltıldığı gibi bankalar tarafından geliştirilen yazılımlar sayesinde de kredi kullanma oranı bir hayli arttı. 

Eski dönemlerde kefil bulmak, kefil için ve kredi başvurusu yapan kişi için gerekli belgeleri toparlama gibi süreçler sonrasında banka tarafından kredinin değerlendirilmesi ve onaylanması gibi oldukça uzun ve meşakatli süreçlerden geçilmekteydi. Günümüzde vatandaşlar oturdukları yerden cep telefonundan SMS göndererek, internet bankacılığına giriş yaparak, telefonundan mobil bankacılığa giriş yaparak, kendisine en yakın ATM’ye giderek, müşteir hizmetlerini arayarak ya da mesai saatleri içerisinde bankayı ziyaret ederek kredi başvurusu gerçekleştirebiliyor. Onaylanan ihtiyaç kredisinin hemen temin edilmesine olanak sağlayan bankalar, taşıt kredisi, konut kredisi gibi değer belirlenmesi gereken kredi türleri için de 12 ila 48 saat aralığı gibi kısa bir süre içerisinde kredi sonuçlandırma işlemini gerçekleştiriyor.

Kredi ödemelerinde gecikme yaşayan vatandaşların, borçlarını düzene sokabilmek adına izleyebilecekleri iki ana yöntem var. Bu yöntemlerden bir tanesi, mevcut bankadan yeniden kredi çekmek. Eğer kredi borcunuzun geciktiği bankadan kredi çekmek istiyorsanız ya yüksek bir kredi notuna, ya yüksek bir gelir düzeyine, ya ipotek göstereceğiniz herhangi bir gayrimenkule ya da size kefil olacak yüksek kredi notlu bir kişiye ihtiyacınız var. Bu seçeneklerden en az 1 tanesini sağlayarak kredi gecikmenizin olduğu bankadan kredi çekerek, borcunuzu düzene sokabilirsiniz. İkinci seçenek ise farklı bir bankadan borç transfer kredisi çekmek olacaktır. Bu yöntemde eski bankanıza olan borcunuzu belgeleyip, gelir belgeniz, ikâmet gösteren belgenizle birlikte diğer bankaya giderek borç transfer kredisi başvurusu yapabilirsiniz.