Kredi Notu Nasıl Güncellenir?

Kredi Kayıt Bürosu, Bankalararası Kart Merkezi ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ortak katkıları ile hayata geçirilen kredi notu sistemi, günümüzde uygulansa da vatandaşlar tarafından tam olarak algılanamamaktadır. İsminin ‚kredi notu‘ olması sebebiyle sadece kredi başvurularında kullanıldığının düşünülmesi de genellikle düşük kredi notu ile sonuçlanan harcamaları beraberinde getirmektedir.

Kredi notunun hesaplanması için bakılan kriterler arasında;

  • Kredi kartı ödemelerindeki düzen: Kredi kartı ödemelerini düzenli yapmak kredi notunuzu doğrudan etkilemektedir. Eğer sadece asgari ödeme yaparak bir sonraki aya geçiyorsanız ve bu asgari ödemeyi 12 ay içerisinde en az 2 defa tekrarlıyorsanız kredi notunuz hızlı bir düşüşe geçecektir.
  • Kredi ödemelerinde aksama: Bankalar, kredi ödemelerinizin son ödeme tarihi geçmesi ile birlikte, son ödeme tarihini 30 gün geçmesi ile birlikte ve son ödeme tarihini 60 gün geçmesi ile birlikte tüm süreçleri Kredi Kayıt Bürosu’na bildirdiği için tüm kredi ödemelerinizde yaşanan aksamalar, kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.
  • Fatura ödemelerindeki gecikme: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ismi ‚kredi notu‘ olduğu için sadece kredi kullanımının kredi notunu etkilediği gibi bir ön yargı vardır. Lakin, kişilerin adlarına kayıtlı olan tüm fatura, senet, icra takibi gibi ödemelerin tamamı vatandaşların kredi notlarını aşağı düşürmektedir. Her ne kadar kredi kartı ödemelerinde gecikme ve kredi ödemelerinde aksama gibi hızlı bir düşüş yaşatmasa da kredi notunuzun yüksek kalması adına fatura ödemelerinizi de azami düzenle gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Bir Güncellenir?

Kredi notunuzun güncellenmesi için finans kuruluşlarının durumu Kredi Kayıt Bürosu’na bildirmeleri gerekmektedir. Bankalara olan borcunuzu ödememeniz halinde bankalar bu bilgiyi Kredi Kayıt Bürosu ile paylaşır. Kredi Kayıt Bürosu ile paylaşılan bu bilgiler ortalama 48 saatlik bir süre zarfında kredi notunuza yansımaktadır.