LPG’li Araç Sahiplerine Bayram Öncesi Müjdeli Haber!

Bugünki Resmi Gazete’de yayımlanan ‚Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik Değişikiği‘ ilanı sonrasında LPG’ye dönüşümü gerçekleştirilmiş araçlar için mevcut olan hem bürokratik, hem de mükerrer işlemlerin ortadan kaldırılması amacıyla araç sahiplerinden temin edilen ek maliyetlerde büyük ölçüde tasarrufa gidildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre, mevcut bulunan LPG’Li araçlar ve yeni LPG dönüşümü gerçekleştirilen araçlarda, araç muayenesi öncesinde gaz sızdırmazlık ve montaj raporu için Makine Mühendisleri Odası ya da Türk Standartları Enstitüsü’ne gidilmesinde ve ilave ücret ödenmesinde uygulanan sistem kaldırıldı.

Yapılan bu yenilik ile birlikte, LPG’li araç sahipleri tarafından ödenen ve yıllık ortalama 20 milyon Türk Lirası’na tekabül eden ücretten tasarruf sağlanırken aynı zamanda yıllık 500 bin saatlik bir zaman tasarrufu da söz konusu olacak.

Uygulamaya sokulan yeni sistem ile birlikte LPG dönüşümü yapan yetkili firmalar, Yakıt Sistemi Montaj Belgesi dahil, tüm işlemleri halletmekle birlikte, LPG’li araçlar dönüşüm sonrasında muayene istasyonlarına başka bir işleme gerek duymadan gidebilecekler. Bugün itibariyle yürürlüğe giren bu sistem sonrasında 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren zorunluluk şartı da gelecek.

Aynı zamanda, bu tarih itibariyle üretilen tüm LPG tanklarında, tank ömrü için tarih atılması da zorunlu olacak. Bu düzenlemeler, LPG dönüşümü gerçekleştiren firmaların da daha sık ve düzenli denetlenmesinin yolunu açacak.