Milyonerler Türkiye’yi Terk Ediyor!

Türkiye’yi terk eden milyonerlerin sayısı her geçen gün artıyor. Son 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde Türkiye’yi terk eden milyoner sayısı 12 bini geçti. Bu rakam 2015 yılında bin kişi idi.

Banka hesabında bulunan nakdi parası 1 milyon Dolar ve üzerinde olan kişilerin Türkiye’yi terk etme hızı yükseliyor. Afrasiabank’ın hazırlayıp yayınladığı Yeni Dünya Zenginlik Raporu’na göre 2017 yılında 6 bin milyoner Türkiye’yi terk etti. Ekonomik sorunlar sebebiyle farklı ülkelere taşınan milyoner sayısı son 2 yılda 12 binden fazla oldu.

Afrasiabank’ın yayınladığı raporlara göre 2015 yılında bin milyoner farklı ülkeye taşınma kararı alırken, bu rakam son 2 yılda 12 bin kişi kadar yükseldi. 2017 yılında milyonerlerin yüzde 12’sine tekabül eden kısmı Türkiye’den taşınırken, Türkiye en fazla milyoner kaybeden büyük ekonomi oldu.

Türkiye’den sonra en çok milyoner kaybeden ülkelerden bir tanesi de Venezuela oldu. Venezuela sahip olduğu milyonerlerin yüzde 16’lık dilimini kaybeden, küçük hiperenflasyon ekonomisine sahip ülkeler arasında Türkiye’den sonra ikinci sırada yerini aldı.

Milyonerlerin en çok terk ettiği şehirler arasında Türkiye’den İstanbul, Endonezya’dan Jakarta, Nijerya’dan Lagos, İngiltere’den Londra, Rusya’dan Moskova, Fransa’dan Paris, Brezilya’dan ise Sao Paulo yer aldı.

Türkiye’yi terk eden milyonerlerin Türkiye’yi terk etme gerekçesi olarak, ülkedeki mevcut siyasi düzen işaret edilirken, yüksek enflasyon ve Türk Lirası’nın hızlı erimesi de listede önemli konumlarda yer aldı. Milyonerler servetlerini ve mevduatlarını Dolar ve Euro cinsine çevirirken, tercihleri Avrupa ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.