MPT-76’ya Yabancılardan Yoğun İlgi!

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen, MKEK tarafından da seri üretimi devam ettirilen MPT-76 için Somali’ye 450 adetlik bir teslimat gerçekleştirildi.

Milli tüfek ünvanına sahip olan MPT-76’nın seri üretimi devam ediyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın piyade tüfeği alanında olan ihtiyacı için geliştirilen, devam eden süreçte de TSK’nın envanterinde yer edinen Milli Piyade Tüfeği MPT-76 için dost konumdaki ülkelerin orduları da siparişlerini vermeye başladı.

2014 yılında Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında üretilen MPT-76 prototipleri için seri üretim süreci aşamasında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’a 20 bin adet, Kalekalıp’a 15 bin adet, Sarsılmaz’a 10 bin adet sipariş geçildi.

Türkiye’den Somali’ye Savunma Desteği!

MKEK tarafından yapılan teslimatların sayısı 3 bin 200’e ulaşırken, bu teslimatların 500 adeti Cumhurbaşkanlığı’na gerçekleştirildi. Geriye kalan teslimatlar için MKEK’ın öngördüğü tarih ise 2018 yılı olarak belirtildi. Yurt dışında da kullanılmaya başlayan MPT-76 için Somali’ye geçtiğimiz gün 450 adetlik yeni bir teslimat gerçekleştirildi. Türkiye ile dost konumda olan ve güvenlik sorunlarını üst düzeyde yaşandığı Somali’de ordunun askeri eğitimi ve donanımı konusunda iş birliği anlaşmaları imzalanması sebebiyle tüfeklerin teslimatı yapıldı. Aynı zamanda Somali’nin başkenti Mogadişu’da Somali askerlerinin eğitimi için Türkiye tarafından bir askeri eğitim üssü inşa edildi.

Diğer bir sipariş ise KKTC’den geldi. MPT-76’yı envanterine katmak isteyen ülke, 2.500 adet MPT-76 siparişi verdi.

1.5 Milyon Fişekle Test Edildi!

NATO’nun uyguladığı 47 farklı testten başarı ile geçen MPT-76 1.5 milyondan fazla fişek ile test edilmiş olan tek silah özelliğini taşıyor. 4,2 kilogram ağırlığı ile klasmanındaki diğer ürünlerden daha hafif olan milli tüfek, gaz sistemi sayesinde de ısınma problemini kullanıcısına yaşatmıyor.