Nafaka Görüşmeleri Devam Ediyor! Nafakalara Süre Sınırlandırması Getirilecek Mi?

Nafaka artık bir ömür boyu verilmeyecek mi? Gündemde olan ve önem taşıyan bu konu, Adalet Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortak bir gündem maddesi haline getirilerek inceleniyor. Konu hakkındaki açıklama Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan’dan geldi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, Kırıkkale Barosu tarafından bir otelin salonunda organize edilen “Aile Hukukunda HMK Uygulamaları-İstinaf” konulu meslek içi eğitim semineri öncesinde basın mensupları ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Gençcan’ın açıklamalarında gündem maddesi yoksulluk nafakası idi.

Mevcut hukuk sistemi içerisine yoksulluk nafakasının süresiz olarak verildiğinin altını çizen Gençcan, bu uygulamanın 1988 yılı öncesine kadar 1 yıl ile sınırlı olduğunu belirtti. Konunun ülke genelinde yoğun bir eleştiri aldığını vurgulayan Gençcan, bir ömür boyu nafaka verilmesi konusunun gündemde olduğunu, bu konunun Adalet Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortak bir gündem haline getirilerek görüşüldüğünü belirtti.

Yapılan görüşmeler sonucunda yoksulluk nafakasıyla alakalı bir sınırlandırma yapılmasının ön görüldüğünü ifade eden Gençcan, bu sınırlandırma için de bir takım ölçü kriterlerinin belirleneceğini belirtti. Bu kriterler arasında evlilik süresinin yer alacağını ve boşanmaya konu olan kusur durumunun önem taşıyacağını belirten Gençcan, aynı zamanda yaş durumunun da kriterler arasında yer almasının ön görüldüğünü belirtti.

Yapılacak düzenlemenin siyasi bir karar olduğunu belirten Gençcan, üretilecek bu çözümün sıkıntılı bir konuya çözüm olacağını, nafaka miktarlarının artırılması konusunda da nakafanın toplu verilebilmesinin de gündemde olduğunu belirtti.