O Türk Firmaları Yurtdışına Açılıyor!

İç Piyasalarda yaşanan bazı önemli sıkıntılar ile karşı karşıya kalan perakendeciler, ülke dışına 500 adet yeni mağaza açarak, dövizin yoğun baskısını azaltmaya çalışacak.

Yurt içerisindeki piyasalarda yaşanan bazı sıkıntıları, dünya çapına yayılarak hafifletmeye çalışan perakendeciler, bu sene içerisinde dünya genelinde 500 adet yeni mağaza açmayı planlıyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) altında birleşen 99 üyenin yurtdışında bin 500 mağazası yer alırken, belirlenen yeni hedef doğrultusunda bu rakamın 3 bin civarına çıkarılması bekleniyor.

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı olan Sinan Öncel konu hakkında bir açıklamada bulundu. Sinan Öncel yapmış olduğu açıklamada perakende, markalarının Türk ekonomisinde ve perakende sektöründe özel kuvvet olarak nitelendirildiğini dile getirerek, bu perakendecilerin bu sene Avrupa’dan Hindistan’a kadar büyük bir coğrafya içerisinde yer alacaklarını belirtti.

Dün İstanbul’da Yurtdışı Açılımı Toplantıları sebebiyle sektör temsilcileri bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Birleşmiş Markalar Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Mavi CEO’su olan Cüneyt Yavuz konu üzerine yapmış olduğu açıklamada, kilogram başına yapılıyor olan ihracatın arttırılması gerektiğine dikkat çekti. Yalnızca fason üretimi yaparak değil, aynı zamanda katma değerler katacak bir takım yenilikler yaparak da markalı ekonomiye katkı sağlayabileceklerini dile getirdi. Bu sebeple gözlerini daha büyük pazarlara çevirdiklerini belirten Yavuz, 18-22 Temmuz tarihlerinde Hindistan’a bir seyahat düzenleyeceklerini açıklamalarına ekledi. 

Bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 16 milyona ulaşan ziyaretçisi ile beraber Mall Of İstanbul Alışveriş Merkezi turizmdeki en önemli noktalardan bir haline dönüştü. Ayrıca AVM, sayıları 10’a ulaşan yabancı müşterilerden genellikle Körfez Ülkeleri ve Orta Doğu’dan gelen ziyaretçiler için ev sahipliği yapıyor.

Torunlar GYO’nun yatırımı olarak faaliyetlerine devam eden Mall Of İstanbul Alışveriş Merkezinde toplamda 5 bin kişinin çalıştığı ve bunlardan 800 kişinin ise kendi şirketi adına çalıştığı bilgine yer verildi.