Online Mağazalar Azalıyor Ancak Ciro Her Yıl Rekor Kırıyor

Türkiye’de internet üzerinden gerçekleştirilen tatil ve seyahat harcamaları geçen sene rekor seviyeye ulaştı. Açıklanan verilere göre her geçen yılda online mağazalarda önemli ölçütte düşüş gözlemleniyor. Ancak bunun aksine elde edilen ciro her sene rekor seviyelere ulaşıyor.

Alışveriş sitesi olan Avantajix.com’un TÜBİSAD’ın geçen yıla ait e-ticaret raporundan derlediği bilgilere göre 2017’de internet üzerinden yapılan tatil ve seyahat harcamaları 14,8 milyar Türk Lirası olarak açıklandı. Bu doğrultuda da dijital ortamda yapılan harcamaları son 3 senede rekor kırmaya devam ediyor.

Harcamalar Arttı Ancak İnternet Sitesi Sayısı Azaldı

Söz konusu rapor aylık bazda ziyaretçi sayıları 15 bin ve üzeri olan internet siteleri dikkate alınarak hazırlandı. Bu kapsamda da tatil ve seyahat harcamaları rekor seviyelere ulaştı. Ancak bunun yanı sıra bu hizmeti veren internet sitelerinde de önemli ölçütte düşüş gözlemlendiği dikkatlerden kaçmadı.

2014 senesinde tatil ve seyahat hizmeti veren toplamda 234 internet sitesi bulunuyordu. Bu sitelerin senelik ciroları ise 5,1 milyar Türk Lirası olarak açıklanmıştı. 2016 senedinde sitelerin sayısı 104’e kadar düştü. Ancak yıllık ciro bunun aksine yükseldi ve 10,1 milyar Türk Lirasına ulaştı. Sitelerin sayısında düşüş 2017’de de devam etti. Geçen sene toplamda 102 adet online mağaza sitesi bulunuyordu. Sektörün geçen seneki cirosu ise 14,8 milyar Türk Lirası olarak açıklandı. Bu rakam rekor seviye olarak açıklanıp, yüzde 47’lik artış gözlemlenmişti. Yayımlanan raporda mağaza sayılarının yüzde 70 oranında düşüş gösterdiğini, ancak son 3 senede pazarın cirosunun yüzde 190 büyümeye yaklaştığı belirtildi.