Ovit Tüneli’nin İnşaat Aşamasında Sona Yaklaşıldı

Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alan 2 bin 640 rakımına sahip Ovit Dağı’nda yapımı devam eden ve yaklaşık 14 bin 300 metrelik Türkiye’nin en uzun ikinci tüneli olma özelliğine sahip olan Ovit Tüneli’nin inşaatı tamamlanarak önümüzdeki 2 yıl içerisinde hizmete girmesi bekleniyor.

Bu proje daha önce ilke kez 1880 yılında Osmanlı Devleti’nin kalkınma planı kapsamında Erzurum-Rize tüneli ve karayolu projesi olarak gündeme gelmişti. Bugün ise 13 Mayıs 2012 tarihinde Ovit Tüneli’nin temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılarak hayata geçirildi. Tünelde ışık göründü töreni ise Başbakan Binali Yıldırımın katılımıyla 11 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

Bin 369 metresi çığ tüneli olan ve toplamda 14,3 metre uzunluğunda olan Ovit Tüneli, 14,5 metre uzunluğuna sahip olan Zigana Tüneli’nden sonra Türkiye’nin en uzun ikinci tüneli, dünyanın ise en uzun dördüncü tüneli olma özelliğine sahip olacak.

Ovit Tüneli’nin giriş kotu bin 919 metre iken çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel için boyuna eğilimi ise yüzde 2,13 oranında yapıldı. Kaplama ve kazı betonu tamamlanmış olan bu tünelin bin 710 metre uzunluğuna sahip yaklaşım tüneli içerisindeki kazı çalışmalarında son yaklaşıldı. Bin 400 metre uzunluğuna sahip olan çığ tünelindeki geriye kalan beton imalatının ise bu yılın sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. 

773 kişinin vardiyalı olarak çalıştığı tünel inşaatında, donanım çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı. Ayrıca köprülü kavşak ve üstyapı çalışmalarını yürütüldüğü Erzurum-Rize yolunun ise bu yılın sonunda tamamlanıp hizmete sokulması planlanıyor.

Çift tüp olacak şekilde inşa edilen ve toplamda 1 milyar 140 milyon liraya mal olması hesaplanan Ovit Tüneli’nin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan diğer yolar için çok önemli bir alternatif olması bekleniyor.

Yıl sonunda hizmete girmesiyle 250 kilometre olan Erzurum-Rize arasını 200 kilometreye düşürecek olan bu tünelin, iç turizme de katkı sağlaması ve Türkiye’nin örnek tüneli olacağı konuşuluyor.