Promosyon Sonrası Emekliye Bir De Zam Geliyor!

Emekliler 1 Mart itibariyle promosyon anlaşmalarına başlamış, 300 Türk Lirası’ndan başlayan promosyon ödemeleri için maaş aldıkları bankalar ile görüşüyorlardı. Şimdi ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam geliyor.

Emekliler, temin ettikleri promosyon ödemeleri ve ikramiye ödemelerinin sonrasında şimdi de maaş zammına kavuşuyorlar. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 3,59, memur emeklisine ise yüzde 4,59 oranında zam uygulaması yapılacağı kulislerde konuşulmaya başlandı.

Zammı Enflasyon Belirleyecek

2017 yılı içerisinde emeklilere 4 farklı nakit kaynağı sunuldu. İlk olarak 11,5 milyon emekli için Ocak ayı içerisinde yapılan zam sonrasında Mart ayında promosyon dönemi başlamıştı. Şimdiden 4 milyondan fazla emekli, promosyon ödemelerini çoktan cüzdanına doldur bile. Mayıs sonuna kadar devam edecek olan promosyon ödemelerinden farklı olarak 408 bin memur emeklisi için ek ikramiye ödemeleri de start aldı. Yasanın çıkması ile birlikte 90 bin emekli, 700 milyon Türk Lirası tutarındaki ödemeyi almaya bu ay başlayacak. Tüm bu kazançları ise Temmuz ayında uygulanacak olan zam izleyecek. Zammın ne kadar olacağını ise enflasyon oranları belirleyecek.

Veriler Kesin Değil, TÜİK Bekleniyor

Kulislerde konuşulan; SSK emeklisi ve Bağ-Kur emeklisi için yüzde 3,59, memur emeklisi için ise yüzde 4,59 oranındaki zam oranları tahminlere dayanıyor. İlk 6 aylık dönem içerisinde gerçekleşecek olan enflasyon oranı, zam oranı ile eş değer olacak. Bu yüzden emeklilere ödenecek olan zam miktarlarının kesinleşmesi için TÜİK verileri bekleniyor.