PTT’den Sahte Maillere Karşı Uyarı: Sakın Açmayın!

PTT’nin logosu ve kurumsallık bilgileri kullanılarak hazırlanan ve binlerce kişiye gönderilen sahte mailler hakkında açılmama konusunda uyarıda bulundu.

PTT cephesinden yapılan açıklamada, farklı iletişim kanalları kullanılarak gönderilen mailler sonrasında PTT’ye ulaşan geri bildirimler ile birlikte; PTT müşterilerine ve vatandaşlara, PTT’nin logosunun ve markasının kullanıldığı maillerin gönderildiği ortaya çıktı. PTT’nin sunduğu hizmetlere yönelik olarak yalan faaliyetlerin yer aldığı mailler konusunda PTT cephesinden „olta mailler“ tabiri yapılırken, vatandaşların bu e – postaları açmamaları gerektiği konusunda önemli uyurılarda bulunuldu.

PTT cephesinden olta mailler ile alakalı olarak yapılan açıklamada, PTT logosunun kullanılarak hazırlandığı sahte maillerde yer alan linkler yeni bir sayfada açıldığında, bahsi geçen kargoların gönderilebilmesi amacıyla kişisel bilgilerin girilmesi gereken bir PTT takip sayfası benzeri sayfa açıldığı belirtildi. Hazırlanan bu sahte sistem ile birlikte PTT’nin sahip olduğu müşterilerin kimlik bilgilerini ele geçirmeyi hedefleyen internet korsanlarına karşı mücadele veren PTT, e – postaların hiç bir şekilde PTT ile alakası olmadığı konusunda ve vatandaşların mail kutularına düşen bu tarz maillere rağbet etmemeleri gerektiğini bellirten açıklamalar yapıldı.

Bahsi geçen sahte mail konusunda Ulusal Siber Olaylarla Mücadele Merkezi’nin görev başında olduğunu bildiren PTT, bilgi güvenliği gerekçesi ile PTT sistemlerinde tüm gerekli önlemlerin alındığını belirtti.