Rekabet Kurulu Ceza Yağdırdı

4054 sayılı kanunun 6. maddesini ihlal sebebiyle Mey İçki‚ye soruşturma açan Rekabet Kurulu, soruşturmayı sonuçlandırarak 155 milyon 782 bin Türk Lirası ceza kesti.

Rekabet Kurulu, Mey İçki Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin rekabet kurallarını ihlal etmesi sebebiyle geçtiğimiz aylarda soruşturma başlatmıştı. Yürütülen soruşturma kapsamında yapılan sözlü savunma toplantısı da geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleşti. Rekabet Kurulu Başkanı Ömer Torlak’ın başkanlığında yürütülen toplantıda söz alan soruşturma heyeti temsilcileri, Mey İçki Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 4054 sayılı kanunun 6. maddesini ihlal etmesi sebebiyle para cezası kesilmesi sonucuna ulaştığını aktarmıştı.

Mey İçki tarafından yürütülen faaliyetlerin, piyasadaki rakiplerinin faaliyet göstermesini zorlaştıran uygulamalar kullanması sebebiyle kötüye kullanım gerçekleştiğini, bu kötüye kullanımının da 4054 sayılı kanunun 6. maddesini ihlal ettiğini gösteren karar sebebiyle, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (a) bendi, 6. maddesinin birinci fıkrası ve 7. maddenin birinci fıkrası hükümleri uyarınca Temmuz 2015 – Haziran 2016 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren, yüzde 4,21875 oranında ceza hükmü verildi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde kurulun yaptığı son toplantıda, Mey İçki Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne gayri safi gelirlerinin yüzde 4,21875’i oranında yani  155 milyon 782 bin Türk Lirası tutarında ceza kesildiğini açıkladı.  Şu ana kadar herhangi bir itirazda bulunmayan Mey İçki San. ve Tic. A.Ş.’nin tebliğin ulaşmasından sonraki 60 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunuyor.