Rusya Uçan Otomobil İçin İlk Somut Adımı Attı!

Hem yolcu, hem de yük taşımacılığı konusunda kullanılması hedeflenen uçan otomobiller için Rusya üretici şirketi belirleyerek ilk somut adımı atmış oldu. İşte uçan otomobile dair merak edilecek detaylar!

Rusya, hem yolcu taşımacılığında, hem de yük taşımacılığında kullanılması hedeflenen, uçabilen otomobil üretimi için üretici şirketi belirledi. RBK’da yayınlanan habere göre hem dikey kalkış  yapabilecek, hem de dikey iniş yapabilecek uçan otomobiller için Rusya’da ilk somut adım atılmış oldu.

Gelecek Projeler Vakfı tarafından düzenlenen pilot proje ihalesi geçtiğimiz gün Rusya’da düzenlendi. İhaleyi Moskova yakınlarında hizmet veren PromServis şirketi kazandı. Bu ihale ile birlikte uçabilen otomobil konusunda Rusya’dan ilk somut adım atılmış oldu.

Ön proje olarak ilk adım belirlenmesi ile birlikte 12 ay süre tanınan PromServis şirketine toplamda 3 milyon ruble tutarında bir sembolik finansman desteği de sağlanacak. Projenin başarılı olarak ilerlemesi halinde, gidişatın her iki tarafı tatmin etmesi ile birlikte kaynak konusu tekrar ele alınarak üzerinden geçilecek.

Proje kapsamında üretimi gerçekleştirilecek olan uçan otomobillerin yüz kilogram ila bin kilogram arasında bir yük ve yolcu taşıma kapasitesi olabileceği ön görüşürken, otomobillerin pilot tarafından kullanma yetkisinin olacağı de belirtildi. Aynı zamanda uçan otomobillerde otomatik sürüş sistemi de entegre edilecek.

Rusya tarafından gerçekleştirilecek olan uçan otomobil projesinin üretimi sonrasında üretilen araçların kurtarma operasyonlarında da kullanılması hedefleniyor.