Sıfır Araca Gelen ÖTV Zammı 2. El Piyasasını Hareketlendirdi!

Aylardır hükümet tarafından dillendirilen yeni ÖTV uygulaması geçen hafta (25 Kasım) itibari ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni ÖTV hesaplama sisteminde araçların artık sadece motor hacmine bakılmayacak. Bunun yanında bir çok kriter getirildi. Özellikle “lüks” araçlarda meydana gelen yüksek ÖTV artışı, ikinci el piyasasını hareketlendirdi.

Otomotiv sektörü aktörleri, 2. el araçların da otomobillerin sıfır fiyatları üzerinden satışının yapıldığını, bu yüzden ikinci el araçlara da zam geleceğini belirtiyorlar. Ancak henüz zamlı araçların piyasada sirkülasyonu başlamadığı için ikinci elde fiyatların nispeten eskiye yakın olduğu ifade ediliyor.

2017 Yılında Fiyat Artışı Daha Net Hissedilecek!

Yeni ÖTV uygulamasından kaynaklanan sıfır kilometre otomobillerdeki fiyat artışları ikinci el pazarını etkilemeye başlasa da, esas etkinin 2017 yılı ile birlikte olacağı vurgulanıyor. Bu nedenle vatandaşların daha fazla gecikmeden otomobil almak için ikinci el pazarlarına ve galericilere akın ettiği ifade ediliyor.

Döviz kurundaki aşırı değerlenme ve yeni ÖTV uygulaması ile gelecek yıl sıfır kilometre araç pazarının ülkemizde daralacağı ön görülüyor. Bu daralmadan ikinci el araç alım – satımı yapanların karlı çıkacağı belirtiliyor. Zira parası sıfır araca yetemeyen vatandaşın otomobil almaktan vazgeçmek yerine ikinci ele yöneleceği ifade ediliyor.

Özellikle 1600 cc motor hacmi ve üzeri motor hacmine sahip araçların fiyatlarını önemli derecede etkileyen yeni ÖTV uygulaması, ikinci elde de bu araçların revaçta olmasını sağladı. Vatandaşlar zamlı sıfır araç almak yerine ikinci el b ir aracı daha uygun fiyatlara almayı tercih ediyorlar. İkinci el otomobil pazarındaki hareketliliğin 2017 yılı boyunca devam edeceği tahmin ediliyor. Zira özellikle döviz kurunun daha da artmasını bekleyen ekonomi çevreleri, otomotiv sektörünün ihracata dayalı işlediğini ve bu durumunda fiyatların aşağı çekilmesine engel teşkil ettiğini vurguluyorlar.