Stajyer Öğrencilere Devletten Maaş Desteği!

Yaz döneminin yaklaşması ile beraber öğrencilerin staj dönemleri de başlıyor. Öğrenciler staj yapacak işletme arayışlarına giriyorlar. Diğer yandan uzun zamandır gündemde olan öğrencilerin staj yaparken maaş alamaması konusu. Yayınlanan haberlere göre artık stajyerler ve maaşları için yeni düzenlemelere gidildi. Düzenlemeler yapılırken, yeni uygulama ile ilgili madde ve esaslar da netliğe kavuştu. 6764 sayılı kanunda öğrenciler ile ilgili olan staj maaşları hakkında düzenlemeler tamamlandı. 2017 yılı Aralık ayına kadar stajyer öğrencilerin maaşlarının çok büyük bir kısmının devlet tarafından karşılanacağı açıklandı.

İşletmeler tarafından karşılanan stajyer maaşlarının alt limit fiyatları da kanunda yapılan düzenlemeler ile belirlendi. Eğer bir işletme 20 ve üzerinde bir personel çalıştırıyorsa asgari net fiyatın yüzde 30’undan, yani 421,21 Türk Lirasından az veremez. 20 ve altında personel çalıştıran işletmeler ise asgari net fiyatının yüzde 15’inden, yani 210,60 Türk Lirasından az veremezler. İşletmelerin belirlenen bu ücretlerin üzerinde maaş ödemeleri de mümkün yani işletme sahiplerinin inisiyatifine kalmış oluyor. 20 ve altında personel çalıştıran işletmeler için devlet katkısı ödenebilecek en az ücretin 3’te 2’si kadar, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için devlet katkısı ödenebilecek en az ücretin 3’te 1’i kadar.

İşletme sahipleri her ayın 10. gününe kadar stajyer öğrencilerin maaşlarını öğrencilerin banka hesaplarına yatırma işlemlerini yapmaları gerekiyor. Devletin sağladığı katkı ücreti ise yine her ayın 25’ine kadar işletmenin bildirdiği banka hesaplarına yatacak. Öğrencilere yapılan ödemelerden vergiler dahil olmak üzere hiçbir şekilde kesinti yapılamayacak. Eğer öğrenciler devamsızlık yapıyorlarsa, gidilmeyen günler için maaşlardan kesinti yapılacak.