Suriye’ye Giden Askeri Rus Uçağı Düştü! Uçak Düştü Mü Düşürüldü Mü?

Rusya’ya felaket haberleri ardı ardına geliyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde Rus Büyükelçisi’ne suikast düzenlenmişti. Bu sabah gelen haberde ise bir Rus uçağının düştüğü açıklandı.

Rusya’nın Sochi kentinden kalkan Rus Savunma Bakanlığı’na ait olduğu bildirilen Tu-154 tipi uçak, Suriye’nin Lazkiye kentine gitmek için havalandı. Henüz Karadeniz üzerindeyken kule yetkilileri uçakla iletişimlerinin kesildiğini belirttiler.

Sochi, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki kentlerinden biri. Bu nedenle uçak kalkışından kısa bir süre sonra düştü. Henüz yolculardan kimseye ulaşılamadığı açıklanırken, yolculardan bazılarının bagajlarının Karadeniz’in Rusya kıyılarına vurduğu belirtiliyor. Kalkışından kısa bir süre sonra Karadeniz üzerindeyken düşen uçağın, neden düştüğüne dairse henüz bir açıklama yapılmadı.

Uçakta 92 Kişi Vardı!

Rus Savunma Bakanlığı’na ait olduğu bildirilen Tu-154 tipi uçakta 82’si yolcu, 10’u da mürettebat olmak üzere toplamda 92 kişinin bulunduğu belirtiliyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov tarafında yapılan açıklamaya göre; uçakta Kızıl Ordu Korosu’na mensup müzisyenler, gazeteciler ve askeri personel bulunuyordu. Müzisyenlerin, Lazkiye’de bulunan Rus üssü Hmeymim’deki Yeni Yıl konserini icra etmek adına Suriye’ye doğru yola çıktıkları belirtiliyor.

Hemen harekete geçen Rus arama kurtarma ekiplerinin Karadeniz kıyısına 2 kilometre açıkta uçağın enkazına ulaştıkları bildiriliyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Ankara Büyükelçisi ülkemizde uğradığı menfur bir saldırı ile hayatını kaybetmişti. Bu suikastın ardından Rusya Dışişleri Bakanlığında görevli diplomat Petr Polshikov de geçen hafta Moskova’daki evinde ölü bulunmuştu. Polshikov’un evinde ayrıca 2 mermi çekirdeği bulunduğu da açıklanmıştı.

Bu saldırıların akabinde böyle bir uçak kazası meydana gelmesi akıllara yine terör saldırısı ihtimalini getirdi. Uçağın teknik bir arızadan dolayı mı yoksa herhangi bir saldırıdan dolayı mı düştüğü henüz netlik kazanmazken, kule ile uçağın irtibatının aniden kesilmesi akıllarda soru işareti bıraktı.