TAI’nin 10 Yıllık Hedefi 10 Milyar Dolar!

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, 10 yıl içerisindeki ciro hedefinin 10 milyar Dolar olduğunu, gerçekleşmesi halinde Türkiye’deki diğer firmalara sağlanan işin 3 milyar doları bulacağını ifade etti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Temel Kotil, TUSAŞ’ın gelecek hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 10 yıllık mercekte hedefin 10 milyar dolar düzeyinde bir ciro olduğunu kaydeden Kotil, bunun hayata geçmesi halinde TUSAŞ’ın diğer Türk firmalara verdiği iş boyutunun da 3 milyar Dolar’ı bulacağını ifade etti.

Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı Havacılık Sanayi Geliştirme Programı kapsamında organize edilen Büyüyen Küresel Havacılık Tedarik Zincirinde Türkiye başlıklı panelde konuşma yapan Kotil, Türkiye’de Boeing çalışmalarının oldukça önemli olduğunu ifade etti. Sektör için Türkiye’deki parça üretiminin altyapı olarak hazır olduğunu kaydeden Kotil, Boeing’in de Türkiye’de alt sistem ve detay parçaları için üretim gerçekleştirebileceğini, Türkiye’nin mühendislik alanında da önemli roller almaya başladığını, Türkiye’nin 10 yıllık hedefinin global havacılık sektörünün yüzde 2’sine ulaşmak olduğunu, bunun da yaklaşık 15-20 milyar Dolar’lık bir piyasa olduğunu ifade etti.

Boeing’in önemli üretim merkezleri arasında yer alan Meksika’ya gümrük vergisi olmadan ham madde gönderimi olduğunun, bunun Türkiye’de de mevcut olduğunu, Boeing’in bu yüzden Türkiye’ye yatırımcı olarak gelebileceğini, Türkiye’nin hem üretim, hem de mühendislik açısından güzel bir konumda olduğunu, Boeing’in yatırımcı olarak gelmesi halinde de Türkiye’deki bu süreçlerin oldukça hızlanacağını dile getirdi.

TAI olarak Türk firmalara 100 milyon dolarlık iş aktarımı yaptıklarını dile getiren Kotil, 10 yıllık master planı görüşmelerinin devam ettiğini, 10 yıllık hedefin 10 milyar dolarlık bir ciro olduğunu, bunun gerçekleşmesi de TAI’nin diğer Türk firmalara 3 milyar dolarlık iş vermesini sağlayacağını, nu iş verme işinin büyük bir kısmının da özgün ürünler için imalattan kaynaklanacağını ifade etti.