Tarakçı: 2018’de 110.000 İstihdam!

Başkan Metin Tarakçı’nın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD), bu yıla ait sektör pazar verilerini açıkladı.

2018’de 110.000 İstihdam!

Açıklanan verilere göre şuan da toplamda 54 üyesi bunan derneğin sektörün yüzde 90’lık kısmını temsil ettiğini açıklayan Tarakçı, yapılan araştırmaya ilişkin olarak 16 firma ile mülakat, 280 firma ile de anket yaptıklarını söyledi. Sektörün pazar büyüklüğü ile açıklamalarda bulunan Tarakçı, bu yıl yüzde 13,3 oranında büyüme gösterdiğini, bu büyüme ile de 5,1 milyar lira değerine çıktığını, Çağrı Merkezi pazarının gelecek yıl içerisinde de büyümesini sürdüreceğini, gelecek sene yaklaşık olarak yüzde 10 ya da yüzde 12 civarlarında büyüme öngördüklerini, istihdamın ise yüzde 5 oranındaki büyüme ile 110.000’e çıkmasını hedeflediklerini, 110.00’inin 95.000’inin ise müşteri temsilcilerinden oluşmasını beklediklerini söyledi.

Çağrı Merkezi Sektörü Büyük Potansiyele Sahip!

Çağrı Merkezi sektöründe genç ve dinamik, aynı zamanda da eğitimli bireylerin çalışmasının sektöre olumlu yönde etki ettiğini söyleyen Tarakçı, kurumların Çağrı Merkezi sektörünün öneminin farkında olduklarını ve bu kapsamda adım attıklarını, aynı zamanda da sektörün uluslararası hizmet verebilme yetisinin bulunduğunu, bu sayede de büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Çağrı Merkezi sektörünün istihdamının yüzde 23’lük kısmının telekomünikasyon alanında hizmet verdiğini söyleyen Tarakçı, bu sektörün takibinde ise yüzde 17 oranı ile finans sektörünün, sonrasında ise sırası ile yüzde 13 oranı ile tüketim ürünlerinin, yüzde1 12 oranı ile eğlence ve medya sektörünün, yüzde 7 oranı ile de perakende sektörünün bulunduğunu söyledi. Sektördeki istihdamın yüzde 44’lük payının 3 büyük il dışındaki illerden sağlandığını aktaran Tarakçı, ilk 3 büyük ildeki rakamları açıkladı ve İstanbul’un yüzde 39, Ankara’nın yüzde 12, İzmir’in ise yüzde 5 şeklinde olduğunu söyledi.

Gelen ve giden aramalar ile ilgili de bilgilendirme yapan Tarakçı, geçen sene toplamda 2,2 milyarlık gelen ve giden arama olduğunu, bu sene bu rakamın 2,5 milyar adete yükseldiğini, gelen aramaların büyük bir kısmının ise ürün ve hizmet bilgisi almak için olduğunu, gidenlerin ise satış ve pazarlama için olduğunu söyledi.