Tarım Sigortası İçin TARSİM’den Uyarı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, çiftçilerin tarım sigortası yaptırması konusunda uyarıda bulundu.

Tarım sigortası yaptırmayı unutan ya da geciktiren çiftçilere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği’nden uyarı geldi. Tüm çiftçilerin tarım sigortası yaptırması konusunda uyarıda bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü, çiftçilerin kısa zamanda çiftçi sigortalarını yaptırmaları gerektiğini hatırlattı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Ayhan Karayama, çiftçilerin tarım sigortalarını ertelememe konusunda uyardı. Çiftçi Kayıt Sistemi güncellemelerini yaptırmak isteyen çiftçiler için Tarım Kredi Kooperatifi’ni adres gösteren Karayama, 2017 yılı içerisinde bilgi güncellemelerinin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Çiftçilerin yasal haklarını korumak ve güvence altında tutmak için çalışmalarına devam eden TARSİM, 2017 yılı içerisinde de aynı konsept ve prensipler çerçevesinde çalışmalarına devam edecek. TARSİM’e kayıtlı olan çiftçilere verilecek olan destekleri hatırlatan Karayama, tarım sigortası primlerinin yüzde 50’lik kısmının TARSİM tarafından ödeneceğine dikkat çekti. Bu desteğe ek olarak, devlet tarafından istenilen bazı teminatlar için prim ödemeleri için yüzde 67’lik bölümünün karşılanacağını aktardı. Bu ayrıcalık ve desteklerden TARSİM’e kayıtlı olan çiftçilerin faydalanacağını aktardı. 

Tarım kredileri konusunda tüm faiz giderlerini devlet tarafından karşılandığına dikkat çeken Karayama, çiftçiler tarafından tarım sigortalarının kısa zaman içerisinde yapılması gerektiğini hatırlattı