Türk Akımı’nda Yapılacak İnşaat Çalışmaları Başlıyor

Rusya’da kurulan ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran şirketi unvanına sahip Gazprom’un Türk Akımı’nda yapacağı inşaat çalışmaları için hazırlıklarını tamamladığı ve önümüzdeki birkaç gün içerisinde inşaata başlanabileceği duyuruldu.

Rusya sınırları içerisinde yer alan bu enerji şirketi Gazprom’un, Türk Akımı projesi kapsamında yer alan boru hattı inşası için hazırlıklarını tamamladığı ve bir kaç gün içerisinde bu inşaya başlayabilecekleri bildirildi.

Kremlin tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Gazprom İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapan Aleksey Miller’ın bir görüşme yaptığı bildirildi.

Görüşmede Rusya Başkanı Putin’e, İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı Boru Hatrı Projesi inşası için yapılan hazırlıkların tamamlandığı ve önümüzde ki günlerde Türk Akımı’nın deniz kısmı için inşaat çalışmalarına başlanabileceğini söylediğini bildirdi.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşme esnasında bir an önce bu proje için çalışmalara başlanmasına dair talimat verdiği belirtildi. Ayrıca Türk ortakların da bu konuda onları destekleyeceğini ve bundan emin olduğu ifadelerine de görüşmede yer verdi.

Yapılan bu Türk Akımı Boru Hattı Projesi kapsamında yer alan bu iki hattın da yapılabilmesi için Gazprom Şirketi ile İsviçreli Allseas Şirketi arasından iki farklı anlaşma yapılmış ve imzası atılmıştı. Bir süre öncesinde Gazprom Şirketi tarafından bu konu üzerine bir açıklama yapılmış ve açıklamada bu Türk Akımı Boru Hattı Projesi için Türkiye ile aktif bir koordinasyon içerisinde olabilmek adına South Stream Transport şirketinin İstanbul içerisinde bir şube açtığı da belirtildi.