Türkiye 130 Ülkeye Traktör Satıyor!

Türk Traktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, firmanın dünya genelinde 130’dan fazla ülkeye traktör ihracatı gerçekleştirdiklerini, traktör sektöründe liderlik konumunu hedeflediklerini belirtti.

Dünya genelinde traktör pazarında Türkiye ilk 4 içerisinde yer alıyor. Bahsi geçen sektör için liderlik konumunu hedefleyen Türk üretici, 5 kıta üzerinde 130’dan fazla ülkeye ihraç başarısına ulaştı.

Türk Traktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, dünya genelinde traktör pazarında çok önemli bir konumu yürüttüklerini, bu çalışmaların gelişmesi adına önemli çaba sarf ettiklerini, üretilen her 2 traktörden 1 tanesinin TürkTraktör markalı fabrikalardan çıktığını kaydetti.

Traktör sektörü içerisinde gelişmekte olan yeni teknolojinin çok daha kullanılır hale gelmeye devam ettiğini ifade eden Özdemir, özellikle GPS ile birlikte hassas tarım sistemlerinin de öneminin arttığını, operatörden kaynaklı olarak yaşanan hataların minimuma indirgenmesi hedefiyle Ar-Ge birimlerinde 150’ye yakın mühendisin 25 farklı proje üzerinde çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.

Traktörlerin operatörsüz kullanılmasını sağlayan tarım sistemlerinin üzerinde durulması gerekilen önemli bir konu olduğunu kaydeden Özdemir, bu konu hakkında çalışmaların devam ettiğini, Amerikalı ya da Avrupalı çiftçiler ile rekabet etmenin en önemli yolunun verimlilik olduğunu, verimliliğin de gelişen teknolojinin hem ürünlerde, hem de üretim maliyetlerinde yansıdığı maliyetler ile mümkün hale geldiğini kaydetti.

Özdemir, TürkTraktör markası olarak Türkiye’nin üretiminin yüzde 67’sine sahip olduklarını, dünya geneline yaptıkları ihracatlarda da Türkiye’den ihraç edilen makinelerin yüzde 87’sine ulaştıklarını kaydetti. En fazla ihraç yaptıkları ülkeler arasında ise Kanada ve Kuzey Amerika yer alıyor.