Türkiye’de En fazla İtibara Sahip Olan Markalar!

Ülkemizde en fazla itibara sahip olan markalar araştırıldı. Yapılan araştırmaya göre bunların başında Koç Holding gelirken, bankacılık sektöründe Türkiye İş Bankası, içecek sektöründe ise Coca-Cola firması birinci sırada yerini aldı.

Bu yıl Türkiye İtibarAkademisi tarafından 11 Ocak-2 Mart tarihleri arasında 6.sı gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi araştırmasının sonuçları belirlendi. Araştırma CATİ, yani bilgisayar destekli telefon görüşmeleri ile 20 farklı sektör arasında yapıldı. Araştırma esnasında yaklaşık 3 bin 800 kişiyle telefon görüşmesi yapıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü tarafından raporlanan ve akademik denetimi yapılan Türkiye İtibar Endeksi araştırmasında, 2016 yılının en fazla itibara sahip markası olarak Koç Holding firması seçildi.

2015 yılına göre 2016 yılında yapılan araştırmalarda beş sektörde farklı itibar sahibi markalar seçildi. Bu sektörler otomobil, eğitim, sigorta, turizm-oltelcilik ve makine oldu.

Yapılan Araştırmaya Göre Türkiye’de En Fazla İtibar Sahibi Seçilen Markaların Genel Sonuçları:

Akaryakıt sektöründe Opet, içecek sektöründe Coca-Cola, bankacılık sektöründe Türkiye İş Bankası, eğitimde sektöründe Boğaziçi Üniversitesi, beyaz eşya sektöründe Arçelik, özel okullarda Doğa Okulları, elektronik eşyada Samsung, enerji sektöründe EnerjiSA, gıda sektöründe Ülker, GSM operatörleri sektöründe Turkcell, hazır giyim sektöründe LC Waikiki, ilaç sektöründe Eczacıbaşı, inşaatta Ağaoğlu, makinede MKE, mobilya da İstikbal, otomobilde Wolksvagen, parekende sektöründe Migros, sigorta sektöründe Koç Allianz, acentelerde Ets Tur, Turizm-Otelcilikde Barut Hotels, Doğuş Hotel ve Hilton Otelleri, ulaşımda THY ve Kamil Koç, Holdinglerde ise Türkiye’de en fazla itibara sahip olan marka olarak Koç Holding seçildi.