Türkiye’deki Yerli Savunma İçin Leonardo’dan Destek

İtalya’nın en büyük teknoloji şirketi olan Leonardo, daha önceden de TAI ile helikopter projesi gibi bir takım projeler ile, Türk sanayisiyle iş ortaklığı yapmış olan bir şirkettir. 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarına (IDEF 2017) katılmak üzere Türkiye’ye gelen Leonardo şirketi yöneticisi Giovanni Soccodato, Türkiye’deki savunma sanayisini yakından takip ettiklerini belirterek, yerli füze ve yerli savaş uçakları geliştirilmesi gibi bazı projelerde yer almak istediklerini açıkladı.

Leonardo, sivil havacılıktan, savunma sanayisine kadar geniş bir ağda faaliyet gösteren İtalya’ya ait en büyük teknoloji şirketi ve en büyük ikinci sanayi olan bir şirkettir. Şirketin Başkan Yardımcısı Giovanni Soccodato, uzun süredir Türkiye’de ki bir takım pazarlarda yer aldıklarını ve bu işe uzun zaman önce Türk donanmasına silah teslimatı yapmak ile başladıklarını dile getirdi. Yine Türkiye’de yer alan NATO savunma ağı için radarlar ürettiklerini, fakat bunların sadece teçhizat ve sistem arzı için yapıldığını belirtti. Son zamanlarda da Türkiye ile proje ve planları büyüttüklerini de dile getiren Giovanni Soccodato, denizcilik sistemleri adına gözetim yapabilmek için deniz devriyesi uçakları üzerine çalıştıklarını ve bu çalışmaları yeni hava trafik kontrol sistemi ile gerçekleştirdiklerini açıkladı. Şuanda ise yerli füze ve savaş uçaklarını geliştirmeye yönelik projelerin olduğunu ve bu projelerde yer almak istediklerini de açıklamalarına ekledi.

Soccodato ayrıca konuşmalarında, söz konusu olan projelerde birlikte çalışmalar yapıp, daha sonrasında bu projeleri Türkiye’den yurt dışına ihraç edebileceklerini ve bu ihraçların bugün helikopter, yarın uydu ve hatta belki de uçak bile olabileceğini belirtti. Üstelik bu durumun çok büyük bir önem taşıdığını da açıklamalarına ekledi.