Türkiye’den Girişimcilikte Üstün Başarı!

KOSGEB Başkanı Recep Biçer tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin erken dönem girişimcilerinin sıralandığı listede 62 farklı ülke arasında 2. sırada yer aldığı duyuruldu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, Küresel Girişimcilik Monitörü (GEM) üzerinden yapılan büyüme kapasitesi olan, erken dönem girişimcilik sıralaması yapılan listede Türkiye’nin 62 farklı ülke arasından ikinci sırada yer aldığını açıkladı.

Küresel Girişimcilik Monitörü’nün 2016 yılı sonuçlarının üzerinde yapılan analizler ile Türkiye erken dönem girişimcilik alanında 62 farklı dünya ülkesi arasında ikinci sırada yer aldı. Dünyanın en geniş kapsama sahip girişimcilik projesi olarak gösterilen Küresel Girişimcilik Monitörü, girişimcilik ekosisteminde analizler gerçekleştirerek, ekonomik büyüme aşamasında yapılan destek etkisini tespit etmek için, KOSGEB’in katkıları ile Yeditepe Üniversitesi tarafından verilen akademik destek ve TEB’in verdiği mali destek eşliğinde yürütülmeye devam ediyor.

Küresel Girişimcilik Monitörü kapsamında yapılan araştırma içerisinde listeye alınan 62 ülkenin, dünyanın toplam nüfüsunun yüzde 70’ine yakınına tekabül ettiğini aktaran Biçer, yapılan araştırma ile birlikte tüm ülkelerde yer alan girişimcilerin yaklaşık yüzde 55’lik kısmının, önümüzdeki 5 yıl içerisinde en az bir iş kurma hedefinde olduklarını dile getirdi. Türkiye’nin ikinci olduğu liste olan “erken dönem girişimcilik” listesi hakkında açıklamalarda bulunan Biçer, “Ortalama Toplam Erken Dönem Girişimcilik Oranı”nın 18 ila 64 yaş arasında yer alan bireylerin yüzdelik dilim üzerinden ölçüldüğünü dile getirdi. Türkiye’nin erken dönem girişimcilik oranının yüzde 16,1 olduğunu bildiren Biçer, bu oran ile birlikte 62 ülke arasında 2. sırada yer alındığını aktardı.