Türkiye’nin En Büyük Sorunlarından Biri Obezite!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ obeziteyle mücadele konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin yaklaşık yüzde 33’ünün obez olduğunu söyleyen Akdağ, şeker ve tuz kullanımına yönelik alınması gereken tedbirlerden bahsetti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de her 3 kişiden 1’inin obez olduğunu söyleyerek, diyette esas önemli olanın iradeye hakim olmak olduğunu belirtti.

Herkesin zararlı olduğu konusunda hemfikir olduğu sigara kullanımının azaltılması çalışmalarına toplumsal destek bulmanın kolay olduğunu belirten Recep Akdağ, yüksek miktarda şeker ve tuz içeren gıdalara karşı alınacak tedbirler konusunda toplumsal destek bulmanın o kadar da kolay olmadığını dile getirdi. Baklava, börek gibi yiyeceklerin inanılmaz lezzetli olduğunu söyleyen Akdağ, alınacak tedbir konusunda destek bulmanın çok daha zor olduğunu söyledi.

Obezite Giderek Artıyor!

Gıda paketlerinin renklere göre sınıflandırılabileceğini söyleyen Recep Akdağ, gıda paketlerinin üzerine konulacak kırmızı, yeşil, sarı gibi renklerle kalorisinin gösterilebileceğini belirtti. Paket üzerine konulan kırmızı renk, dikkat! yüksek kalori, anlamına gelecek diye örneklendiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, paketlerin üzerinde kalorilerin büyüteçle okunabilecek kadar küçük yazılmaması gerektiğini bildirdi.

Obezite ile mücadele çalışmaları kapsamında tüm bakanlıkların, RTÜK’ün, reklamcılık ve medya sektörünün birlikte çalışması gerektiğini söyleyen Akdağ, Türkiye’nin çok kötü bir durumda olduğunu söyledi. Türkiye nüfusunun 3’te 1’inin obez, 3’te birinin kilolu, 3’te birinin ise normal olduğunu belirterek bu durumun dünyada 10 ülkede olduğunu ve Türkiye’nin de bu 10 ülke içerisine girdiğini söyledi.

Çok hareketsiz bir toplum olduğumuzu belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kilo vermek konusunda daha çok hareket etmenin yanı sıra, iradeye hakim olup az yenilmesi gerektiğini söyledi. Recep Akdağ, „kahvaltıyı krallar gibi, akşam yemeğini ise fakirmiş gibi yiyin“ sözünü söyleyerek, Peygamber Efendimiz’in „midenizin 3’te birini yemekle, 3’te 1’ini suyla doldurup, 3’te 1’ini de boş bırakın. Sofradan doymadan kalkın.“ hadisi şerifini de hatırlattı.