Twitter, Facebook ve Youtube’a Neden Girilemiyor?

Twitter, Facebook ve Youtube’a Perşembe akşamından beri erişim sağlanamıyor. Bununla birlikte internet hızında da aşırı derecede yavaşlama var. Türkiye’nin dört bir tarafından internet kullanıcıları aynı dertten muzdarip. Peki neden twittera girilemiyor?

Perşembe akşamından beri Facebook açılmıyor. Terör örgütü IŞİD tarafından çekildiği iddia edilen bir video Perşembe akşamı IŞİD’e yakın olduğu iddia edilen sosyal medya hesabından paylaşıldı. Bahse konu videoda Türk askeri olduğu iddia edilen 2 askerin yakılarak katledilmesi görüntüsü vardı.

Youtube da Açılmıyor!

IŞİD tarafından propaganda amacıyla yayımlandığı aşikar olan video kısa sürede hemen hemen bütün sosyal medyada paylaşılmaya başlandı ve kısa sürede Youtube’a da düştü.

Resmi kanallardan bu konuda bir açıklama yapılmamasına rağmen; sosyal medyaya ulaşımın devletimiz tarafından engellendiği düşünülüyor. Zira söz konusu videonun IŞİD propagandası olarak daha fazla kişiye ulaşması sakıncalı görülmüş olabilir. Ayrıca bahse konu videonun henüz sahih olup olmadığı da meçhul.

Pek çok internet kullanıcısına göre IŞİD tarafından yayımlandığı iddia edilen videoda görsel efektler mevcut. Bu efektlerle IŞİD, caniliğinin bir haddi ve hududu olmadığını göstererek uluslararası çapta prim yapmaya çalışıyor. İnsanların kendisinden korkması ve çekinmesini sağlamayı hedefliyor. Kendisine sempati duyan kitlelere de kendince gücünü ispatlama olanağı bulmuş oluyor.

Facebook’a neden giremiyorum? Youtube neden açılmıyor? Şeklindeki sorular etrafımızdan veryansın edilerek sorulsa da; bunun bir ulusal güvenlik meselesi olduğu unutulmaması gerekir. Zira “Facebook’a nasıl girilir?” den önce devletimizin insanlarımızın can, mal ve ruh güvenliğini sağlama gibi bir önceliği var. Bahse konu videodaki görüntüler gerçek olmasa dahi pek çok insanımızın psikolojisini bozabilecek nitelikte. Bu yüzden Youtube’a girmek için ve Twitter’a girebilmek için bir müddet daha beklememiz gerekecek.