Uber Uygulaması Sürücülere Geri Ödeme Yapacak!

Son birkaç yıldır teknoloji dünyasının en popüler ulaşım uygulamalarından biri olan Uber, New Yorklu sürücülerden almış olduğu fazladan komisyonları sürücülere geri ödeyeceği açıklamalarında bulundu. Her bir sürücü için yaklaşık olarak 900 dolar ödeyecek olan Uber’in kasasından toplamda 50 milyon dolar çıkacağı bildirildi.

İlk olarak 2009 yılından San Francisco’da hayata geçirilmiş olan uygulama Uber, almış olduğu fazla komisyonlar hakkında bir açıklamada bulundu. Firmanın yapmış olduğu açıklamasında,  şirketin muhasebe sisteminde yaşanan bir aksilik sebebiyle yaklaşık 2,5 yıldır New York’ta bulunan sisteme kayıtlı olan sürücülerden fazlanda komisyon alınmış olduğu bildirildi.

Firmanın yapmış olduğu açıklamasında, yapılan hatanın fark edilmiş olduğu ve ardından da New York’ta bulunan 50 bini aşkın sürücünün her biri için yaklaşık olarak 900 Amerika Birleşik Devletleri doları ödeneceği bilgisine yer verildi.

Uber firması adına sürücülük yapan kişilerden alınmış olan şirket komisyonlarının net ücret üzerinden değil de brüt ücret üzerinden hesaplandığına dair bilgi verilen açıklamada, yaşanan bu sistem arızası nedeniyle şirketin sürücülerden fazladan komisyon almış olduğu dile getirildi.

Ayrıca firma tarafından yapılan açıklamada, sürücülerden bir hata sebebiyle alınmış olan bu komisyonların en kısa süre içerisinde faizi ile birlikte geri ödenmeye başlanacağı da duyuruldu.

Konu hakkında bazı uzmanlar tarafından da açıklama yapıldı. Uzmanların yapmış olduğu açıklamada, 2014 yılının Kasım ayına dayanan bu muhasebe sisteminin hatasının Uber’e yaklaşık olarak 50 milyon ABD dolarına mal olacağı tahmin edilen veriler arasında yer aldığı bildiriliyor.