Visa Anlaşmayı Rafa Kaldırdı, Bankamatik Kartları Kapatıldı!

Dünya genelinde oldukça yaygın bir kullanım ağına sahip olan Visa, kripto para kuruluşlarının kart sağlayıcısı olarak çalıştığı Wave Crest’le iş birliğini askıya alması sebebiyle adeta kriz ortamı oluştu.

Ödeme konusunda global düzeyde oldukça geniş bir kitleye hizmet vermekte olan Visa, kripto para sektöründeki kuruluşlarının bankamatik kart sağlayıcısı olarak hizmet veren Wave Crest ile iş birliğini askıya aldığını duyurdu. Cuma günü yapılan bu açıklama sonrasında adeta kriz ortamı oluştu.

Bitcoin ödemeleri için BitPay tarafından, Avrupa Merkezli kart sağlayıcı şirketi olan Wave Crest Holdings LTD ile Visa arasında uzun süredir var olan iş birliği anlaşması iptal edildi. Yapılan bu iptal neticesinde 1 Aralık 2017 tarihi sonrasında kart satın alan herkese; hem bakiyeleri, hem de kart sipariş ücretleri iade edilecek.

BitPay tarafından yapılan yazılı açıklamada Wave Crest’in Visa tarafından tüm hesapların kapatılması yönünde talimat alınması sonrasında fazla zaman tanınmadığını ifade eden şirkete, aynı zamanda Cryptopay ve Bitwala da benzer açıklamalarda bulundu.

Şirketlerin yeni bir kart sağlayıcısı ile müzakereye başladığı yönünde yapılan açıklamalar da, ortaya çıkan krizin en hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasına odaklanmış durumda. Hem Cryptopay, hem de Bitpay, potansiyel alternatif sağlayıcılar ile görüşmelere başladıklarını ifade etti.

Visa tarafından yapılan bu iptal kararının sadece Avrupa ile sınırlı olması ise ayrı bir sorun oluşturdu. BitPay’in ABD’li müşterileri herhangi bir problem yaşamadan kartlarını kullanmaya devam edecek iken, Avrupa’da ikâmet eden müşterileri bu haktan mahrum kalacaklar.

Visa tarafından yapılan açıklamada, Wave Crest’in üyelik süreçlerinde çalışma kurallarına uymaması sebebiyle iş birliğinin iptal edildiği ve tüm Visa kartlarının da kullanıma kapatıldığı ifade edildi.