Yaşlı İstismarı Artıyor, Telafisi Zor Hale Geliyor!

Ankara Üniversitesi (AÜ) Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) Müdürü Prof. Dr.Emine Özmete, basına 15 Haziran Dünya Yaşlı İhmal ve İstismarı Farkındalık Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Dr. Emine Özmete yaptığı açıklamalarda yaşlı istismarının ne olduğunu tanımladı. Yaşlı istismarının yaşlı vatandaşlara fiziksel ve duygusal anlamda, ekonomik  ve psikolojik olarak kötü bir şekilde davranmak, onlara zarar verici davranışlarda bulunmak olduğunu söyledi.

Fakirliğe sebep olan, insan onuruna uygun olan hayatı ve insan haklarını istismar eden konulardan biri olan finansal istismara değinen Dr. Emine Özmete, son dönemlerde bunun yaşlı istismarı sayısında çok fazla artırdığını, telafi edilmesinin artık çok zor olduğu sonuçları meydana getirdiğini söyledi. Yapılanların kesinlikle bir suç teşkil ettiğini belirten Dr. Emine Özmete, ancak bunun açığa getirilmesinin çok zor olduğuna dikkat çekti. Yaşlı vatandaşlara yapılan finansal istismarların çok büyük bir çerçeveyi kapsadığını ifade eden Dr. Emine Özmete, bireylerin ellerinden mülklerinin, paralarının alınmasının, onları aldatmanın, zorla belge, vasiyetname, kredi, senet ve benzeri gibi belgelerin imzalatılmasını, eşyalarının zorla kullanılmasının, paralarının karşılığında bütün hayatları boyunca onları bakacağının sözünün verilmesinin yani nitelikli olarak dolandırıcılık yapılmasının gün geçtikçe arttığını ve yine zaman geçtikçe telafisinin artık yapılamaz hale geldiğini özellikle belirtti.

2016 yılında yaşlı istismarı konulu yaptığı incelemelerine değinen Dr. Emine Özmete, yaşlı vatandaşların yüzde 10,3’lük oranının izinleri alınmadan onlara ait olan eşyaların, belgelerin yahut paralarının kullanıldığını açıkladı. İzinleri alınmadan kullanılan eşyaların yaşlı erkeklerin yaşlı kadınlara göre oranının çok fazla olduğunu söyleyen Dr. Emine Özmete, yaşlı bireylere “ Yakınlarınızdan ya da sizin bakımınızı yapanların zorla sizin paranızı, mülkünüzü, eşyanızı almaya çalıştı mı?“ sorusuna yüzde 9 oranında „evet“ cevabının geldiğini belirtti.