Yeni Yılda Uygulanacak Trafik Cezaları!

2017 yılında uygulanacak trafik cezaları belli oldu. Yeni yılda trafik kurallarına uymayanları yüksek meblağlı para cezaları bekliyor.

Araç Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşanı da İhbar Edin: İşte Cezalar!

Alkollü araç kullanırken yakalanan şahsa ilk uygulamada; 876 lira, ikinci uygulamada 1.098 lira, üçüncü uygulamada ise 1.763 lira ceza kesilecek. Hız sınırlarını yüzde 30’dan fazla aşan sürücüye 427 lira ceza tatbik edilecek. Kırmızı ışıkta geçene 206 lira, ehliyetsiz araç kullanana 1.763 lira ceza uygulanacak.

Aracından bir şey atana ya da dökene, aracını etrafını rahatsız edecek şekilde kullanana, seyir halinde cep telefonu kullanana 95 lira para cezası tatbik edilecek. Yine dönüş kurallarına uymayan sürücülere ve önündeki aracı yeterli takip mesafesinde izlemeyen sürücülere de 95 lira para cezası uygulanacak.

Yasak alana park edenlere ve trafik işaret ile levhalarına uymayanlara da 95 lira para cezası kesilecek. Engelli park yerlerine aracını park edenlere ise 109 lira para cezası uygulanacak. Trafik işaretçilerine uymayanlara 206 lira para cezası kesilecek.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 4 bin 514 lira ceza verilecek. Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını veya alkolün kandaki miktarını tespit için gereken teknik cihazları kullanmayı reddeden sürücülere 2 bin 507 lira para cezası kesilecek.

Ruhsatsız araç kullanan ve tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 95 lira, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 427 lira para cezası tatbik edilecek.

Bahse konu para cezalarının yanında hatalı sürücülere “ceza puanı” da kesilecek. Geçmişte uygulandığı gibi cezasını erken ödeyene indirim uygulanmaya ise devam edilecek. Kesilen para cezasını 15 gün içerisinde ödeyen kişiler, para cezalarını yüzde 25 indirimli şekilde ödeme imkanına sahip olacaklar.