Yerli Yüksek Hızlı Tren Projesinin İmalathanesi Eskişehir’de Olacak!

Türkiye milli üretim konusunda 2017 yılını milad olarak belirleyebilir. Türkiye’nin otomobili projesi sonrası ikinci müjde de Eskişehir’den geldi. İlk milli yüksek hızlı tren, TÜLOMSAŞ’ta üretilecek!

Türkiye 2017 yılında adeta yeni başlangıçları peşi peşine sıralıyor. Türkiye’nin milli otomobili projesi için konsorsiyumun kurulması sonrasında ikinci güzel haber de Eskişehir’den geldi. Türkiye’nin ilk milli yüksek hızlı treni olma özelliğini sağlayacak olan trenin üretimi Eskişehir’de kurulu ola TÜLOMSAŞ’ta gerçekleşecek.

96 Adet Üretim Yapılacak!

İlk etapta saatte 250 kilometrelik hıza sahip olacak yüksek hızlı trenlerden 96 adet için üretim yapılacak. 23 Kasım 2017 tarihinde yayınlanan Kamu İhale Bülteni’nde ön yeterlilik ihalesinin açıldığı duyurulurken, yapılan bu duyuruya göre Yerli Üretim ve Test Tesisi kurulumu, Eskişehir’de gerçekleştirilip, talep edilen mallar için de teslim yeri Ankara olarak belirlendi.

Araziyi TCDD Tahsis Edecek

Yayınlanan ihalede aynı zamanda talep edilen hizmetlerin hayata geçirileceği yerler de şartnamelerde detaylı olarak aktarılırken; 20 tanesi için en az yüzde 10 yerli katkı payı ile komple imal edilecek olması, 60 tanesi için de en az yüzde 53 yerli katkı payı ile Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın Eskişehir’de göstereceği araziye kurulacak olan TÜLOMSAŞ tesisinde imal edileceği, 16 tanesi için de milli yüksek hızlı tren projesinin kapsamında olmak üzere en az yüzde 74 oranında yerli katkı payı ile Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından gösterilecek olan arazide yer alacak TÜLOMSAŞ tesisinde imalinin gerçekleştirileceği bildirildi.