Aylık Gelir Kredi Başvurusunu Nasıl Etkiler?

Bankaların müşterilerine uyguladığı müşterinin finansal geçmişini ve kriterlerini gösteren puan durumudur. Bankalar son yıllarda artan kredi başvurularını değerlendirmede kredi notunu en ön şartlardan biri olarak ele almaktadır. Bu yüzden her müşterinin kendi kredi notu kredi olanakları açısından önemli bir kriter haline gelmiştir.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Müşterilerin kredi notunu belirleyen unsurlar aşağıda sıralanmıştır:

Kredi kayıt bürosu (KKB) puanı: Müşterilerin geçmişteki kredileri, ödemeleri, kredi ret ve onayları, kişinin performansı gibi birçok bilginin yer aldığı tüm bankalar tarafından görülen bilgi havuzudur.

Yaş: Yasal şartlarla 18-65 yaş arasında olmak en baş yaş şartı olsa da kariyer açısından 35-50 yaş arasındaki kişilere genelde en yüksek puan verilir.

Aylık Gelir Kredi Başvurusunu Nasıl Etkiler?

Aylık gelir, genelde çoğu banka toplam gelirin %30-35’i olarak hesaplar ancak ailenin toplam geliri de çoğu zaman göz önünde bulundurulur.

Meslek, iş deneyimi ve öğrenim durumu: Kişinin yaşantısı, eğitimi, geliri, iş birikimi ve tecrübesi bankalar açısından önemli bir kriterdir. Tabi ki kişinin öğrenim seviyesi ne kadar yüksekse o kadar yüksek puan demektir.

Belirli bir düzeni olması açısından kişinin medeni hali de önemlidir.

İkamet edilen evin kime ait olduğu, kira ya da mal sahibi olunduğu, diğer gayrimenkullerin varlığı gibi unsurlarda önemli görülmektedir.