Kolay Kredi Yapılandırma

Ülkemiz bankacılık sektörü her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu gelişme paralelinde bankacılık sektörünün kredi hacmi de katlanarak artıyor. 2016 yılı sonu itibariyle bankacılık sektörü gerçek kişilere ve şirketlere toplamda 1,7 trilyon Türk Lirası düzeyinde kredi kullandırmış durumda. Bu kadar yüksek meblağın içerisinde elbette kredi ödemelerinde zorluk çeken kişi ve kurumlar olabiliyor. Bu durumda devreye kredi yapılandırma giriyor.

Bankalardan kullandığı krediyi genel olarak düzgün şekilde ödeyen müşteri, ani bir nakit sıkışıklığına düşmesi durumunda kredi ödemelerinde aksama yaşayabiliyor. Bankalar normal zamanda borcuna sadık müşterisine sıkıntılı zamanında kredi borcu yapılandırma olanağı tanıyarak yardımcı oluyorlar.

Taksitler Ağır Geliyorsa Ödeme Güçlüğüne Düşmeden Kredinizi Yapılandırın!

Bankadan geliri nispetinde aylık ödeyebileceği taksitleri kafasında belirleyerek kredi kullanan bir müşteri; kredisini ödemeye başladıktan sonra taksit meblağının gelirine oranla kendisi için yüksek olduğunun farkına varabilir. Yahut kredi kullanımından sonra işini kaybedebilir yahut beklediği zammı alamayabilir. Bu durumda kullandığı kredinin vadesini, kalan borcunu, toplam maliyetini ve ödediği taksitleri göz önünde bulunduran vatandaş, kredi yapılandırma için taksitlerini ödeyemez duruma gelmeden bankasına başvuruda bulunabilir.

Banka, müşterisinin ödeme alışkanlıklarını inceleyerek kredi yapılandırma için bir teklif belirler. Bankaların bu kapsamda 72 ay kredi yapılandırma önerme yetkileri ve imkanları vardır. Buradaki vadelendirme ve kredinin yapılandırılma tercihi bankanın yetkisindedir ve genellikle bu yetkisini müşteri özelinde değerlendirme yaparak kullanırlar. Bankaların kredi yapılandırmada öncelik gösterdiği müşterileri; borcuna sadık ve KKB (Kredi Kayıt Bürosu) puanı yüksek müşterilerdir.

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma Olanağı Sunuyor!

Özellikle kamu bankaları başta olmak üzere hemen hemen bütün bankalar kredi yapılandırma konusunda müşterilerine anlayış göstermektedir. Bu sayede banka alacağının tahsilini ve müşterisinin memnuniyetini sağlamaktadır. Ziraat Bankası kredi yapılandırma konusunda müşterilerine azami anlayış göstermektedir. Bu konuda Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın tarafından yapılan açıklamada; ödeme niyeti olan müşterilere kredi yapılandırmada her daim anlayış gösterildiği ve yardımcı olunduğu vurgulanmıştır. Bir diğer kamu bankası Vakıfbank kredi yapılandırma konusunda müşterilerine aynı şekilde yardımcı olmaktadır.

Vakıfbank kredi yapılandırma konusunda kendisine başvuran müşterilerine bu kapsamda 72 aya kadar kredi yapılandırma olanağı sunabiliyor. Kredi borcu yapılandırmada müşterinin kredi puanı özelinde hesaplama yapılıyor.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankalar kendilerine kredi yapılandırma için başvuran müşterilerine, kredi yapılandırma hesaplama yöntemiyle yeni bir ödeme çizelgesi önermektedir. Kredi borcunun yapılandırılmasında müşterilere çıkarılan ödeme planı; kalan kredi borcuna, kredi vadesine ve kredi yapılandırma faiz oranına göre farklılık arz etmektedir.

Müşteri özelinde banka tarafından tayin edilen kredi yapılandırma faizi; kalan kredi borcu üzerinden, müşterinin tercih ettiği vade dilimi ile hesaplanarak kredi yapılandırma sonucunda ödeyeceği aylık taksitler belirlenir. Müşterinin yeni ödeme planına uyması talep edilir. 72 aya kadar kredi yapılandırma sayesinde müşteriler borçlarını sıkışmadan ödeme olanağına kavuşmaktadırlar.

Bilhassa son zamanlarda ülkemizde hükümetin çağrılarıyla ekonomik seferberlik hali oluştuğu için; bankalar kredi yapılandırmada müşterilerine olumlu cevap vermeye gayret gösteriyorlar. Ödeme niyetini belli eden müşteriler kredi yapılandırmada genellikle elleri boş dönmüyor. Müşterinin bu noktada yapması gereken, bankanın ilgili portföy yöneticisine kredi borcunu ödeme niyetinde olduğunu ve taksitlerinin daha uzun vadelerde makul seviyelere çekilmesinin istediğini anlaşılır bir şekilde izah etmek olacaktır.  

Eğer Kredi Notunuz kredi çekmek için uygun değilse HSBC’den Düşük Kredi Notuna İhtiyaç Kredisi Fırsatı haberimizi inceleyebilirsiniz.