Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi

Yapı Kredi Bankası “Siz de hayallerinizi süsleyen bir eve sahip olmak istiyorsanız, artık bu hayalinizi ertelemeyin!” sloganı ile müşterilerine konut kredisi imkânı sunuyor.
Yapı Kredi Bankasına ait Konut Kredisine, Yapı Kredi Bankası’nın internet ve mobil şubesinden kolayca başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca size en yakın şubeye giderek de kredi işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İnternet ve Mobil şubeye giriş için Kimlik Numaranız veya bankadan aldığınız Kullanıcı Kodu yeterli olacaktır. Şifreniz yoksa veya şifrenizi unuttuysanız Şifre Al/Şifremi Unuttum menüsünden kolayca yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası’ndan Konut Kredisi almak isterseniz size 120 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Kredi tutarınız satın alacağınız evin ekspertiz değerinin en çok %80’i oranında olabilir. Ödeme planınızı kendinize göre düzenleyebilir, isterseniz ara dönemlerle taksit sayınızı azaltabilirsiniz. İsterseniz de zamanından önce ödeme yapıp kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. 
Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi başvurusu için gerekli belgeler ise;

•    Nüfus cüzdanı fotokopisi
•    İkametgâh veya Müşterinin adına düzenlenmiş Fatura (elektrik, su, doğalgaz vb.)
•    Gelir belgesi 
o    Güncel maaş bordrosu veya antetli kağıda yazılmış ve şirket yetkilileri tarafından imzalanmış maaş yazısı (şirkete ait imza sirküleri ve yetki belgesi ile birlikte)
o    Vergi levhası fotokopisi (Serbest meslek sahipleri için)
o    Maaş cüzdan fotokopisi (emekliler için)
o    Kira geliri sahibi iseniz tapu ve kira kontratı
•    Satın alacağınız evin tapu fotokopisi

Bu belgeler krediyi çekecek olan müşteri ve varsa kefil olan kişi için gereklidir. Ayrıca başvuru esnasında belgelerin aslını da Banka sizden talep edecektir. 

Örneğin; 60 ay vade ile 100.000 TL’lik Konut Kredisi almak isterseniz toplam masrafınız 1.313,38 TL olacaktır. 60 ay vade ile aldığınız kredinin faiz oranı ise %0,90 olacaktır. Eğer 60 ay vade yerine 120 ay vade ile geri ödeme yapmak isterseniz 100.000 TL’lik kredi için toplam masrafınızda bir değişme söz konusu olmayacaktır. Ama 120 ay vadeli kredi için aylık faiz oranı değişiklik göstermektedir. Aylık faiz oranınız %0,92 olarak hesaplanır. Toplam masrafların içerisinde 500 TL Tahsis Ücreti, 508,38 Ekspertiz Ücreti, 185 TL İpotek Tesis Ücreti ve 120 TL yıllık DASK primi yer almaktadır. DASK primi konutun özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Konut ve Hayat Sigortası bu hesaplamaya dâhil değildir. Yapı Kredi Bankası faiz oranlarını ve masrafları değiştirme hakkına sahiptir.

Yapı Kredi Bankası müşterilerine başka imkânlarda sunmaktadır. Yapı Kredi Bankası’nda bulunan mevcut bir krediniz var ise bu krediyi yeniden yapılandırabilirsiniz. Başka bir bankada devam eden konut kredinizi ise düşük faiz oranları ile Yapı Kredi Bankası’na taşıyabilirsiniz. Ayrıca da tek başına ev alma imkânı olmayan iki kişi birlikte konut kredisine başvuruda bulunabilir.