Kredi Mevduat Oranı Alarm Veriyor!

Halkımızın tasarruflarının yeterli düzeyde olmadığı siyasetçiler ve ekonomistler tarafından pek çok kez ifade edildi. Halkımızın bankalarda bulunan mevduatı, bankalardan çektiği krediyi karşılamıyor. Dolayısıyla kredi mevduat oranı da her geçen gün hızla yükselmeye devam ediyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından bir çok kez ifade edilen tasarruf miktarının azlığı meselesi kısa vadede başımızı ağrıtmaya başlayacak gibi görünüyor. Zira halkımızın bankalarda bulunan mevduat meblağı, bankalardan kullandığı krediyi ödemeye yetmiyor.

Bankalardan kullanılan toplam kredinin, bankalarda bulunan toplam mevduat meblağına olan oranını ifade eden “kredi mevduat oranı” her geçen gün yükseliyor. Bu durum ekonomik dengeler açısından pek sağlıklı görünmüyor. Her geçen gün açılan makas, kredi mevduat oranının alarm verdiğini gösteriyor.

Kredi Mevduat Oranımız Yüzde 124!

Türk halkının hali hazırda bankalardaki mevduatı 1 trilyon 345 milyar Türk Lirası civarında. Halkımızın bankalardan kullandığı toplam kredi meblağı ise takribi 1 trilyon 625 milyar Türk Lirası. Söz konusu rakamlar ışığında kredi mevduat oranına bakıldığında ülkemizin kredi mevduat oranı (KMO) yüzde 124 olarak ortaya çıkıyor. Bu oran 2008 yılında yüzde 80 düzeyinde bulunuyordu. Yani halkımızın bankalarda bulunan parası kredilerini ödemeye fazlasıyla yetecek durumdaydı.

2008’den beri hızla açılan makas, 2012 yılında yüzde 110’a yükseldi. Bankacılık sektörü bu düzeyde kredi mevduat oranını sabitlemek istese de çeşitli etkenlerden dolayı bu pek mümkün olmadı. Gerek sektördeki rekabet, gerekse global çapta gelişen ekonomik koşullar kredi hacminin her geçen yıl mevduat büyümesini de aşan oranlarda artmasına neden oldu.

Bizden Kötü Durumda Olan Ülkeler Çok!

Kredi mevduat oranında ülkemizden kötü durumda olan pek çok ülke bulunuyor. Yüzde 180 ile en yüksek KMO; Yunanistan, Fransa ve Hollanda’da. Bu oran İspanya’da yüzde 150, Almanya’da ise yüzde 128 seviyesinde.