Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Herkes bir gün evinin anahtarlarını kendi elinde tutmak isteyip, yuva sahibi olmak ister. Ev sahibi olmak ne yazık ki o kadar kolay bir şey değildir. Ev sahibi olabilmek için yeterli bütçeye sahip olamayabiliriz. Bunun için genel itibariyle başvurduğumuz yerler bankalardır.

Bankalar %50 ve %75 arasında değişen peşinatlarla konut kredisi vererek, kalan %50 veya %25’lik peşinatı bizim ödememizle ev sahibi olmamızı sağlarlar. Bazı tüketiciler bu peşinatları da ödemek istemeyebilir. Evin tamamına kredi çekmek isteyen biretler peşinatsız ev kredisi arayışına başlarlar.

Peşinatsız ev kredisi nasıl alınır? Esasında peşinatsız konut kredisi, yasalarca önü tıkanmıştır. Ancak bankalar buldukları boşlukları kullanarak tüketicilere %100 konut kredisi verebilmektedir. Bunun içinse bazı koşullar gerekmektedir. Bu koşulların ilki hem alacağınız evi teminat olarak göstermeniz gereklidir hem de mevcut evinizi. Peşinatsız konut kredisi alabileceğiniz ilk seçenek budur.

Peşinatsız konut kredisi kullanırken ödemelerinizi dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz önemlidir. Çünkü borcunuzu ödeyememeniz durumunda her iki evden de olabilirsiniz. Bankalar borçlarını ödeyemeyen tüketicilerin, evlerini satışa çıkarabilmektedir.

Peşinatsız ev kredisi kullanımını her banka sağlamasa da birçok banka sağlamaktadır. Peşinatsız ev kredisi kullanabileceğiniz bankalar; Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Odeabank, Denizbank, Akbank.

Peşinatsız ev kredisi almanın diğer bir yolu da evinizi daha yüksek değerlerde göstermeniz şeklinde olacaktır. Evinizi daha yüksek ekspertiz değerlerinde göstererek istediğiniz tutarda ev kredisi alabilirsiniz. Ancak bu hem zorlu hem de riskli bir yoldur. Diğer bir yolsa kalan %25’lik peşinat için farklı krediler çekip çekemeyeceğinizi araştırabilirsiniz. Böylece kalan kısmı farklı kredilerle kapatabilirsiniz.