Başbakan ve Yardımcılarından Bankalara Uyarı!

Bankacılık sektörüne hükümetten birbiri ardına uyarılar gelmeye devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Nurettin Canikli, bankacılık sektörünün sergilediği tutum karşısında memnun olmadıklarına yönelik açıklamalarda bulundular.

Başbakan Binali Yıldırım, bankaların çıkan kanunları her kurum gibi uygulamak zorunda olduğunun altını çizdi. Yıldırım bankaların yanlış bir tutum izlediğini belirterek “Kredilerin geri çağrılması yanlış. Bu gelip geçici bir durum, paniklemeyin. (Zor durumda ben de tepesine bineyim) O adamın yok olmasıyla ne kazanacaksın? Batık kredi tarafına attım, varlık fonuna devrettim… Ne yapıyor, öz kaynakları azalıyor” şeklinde konuştu.

KOBİ’lere 50 bin liralık kredi desteği sağlandığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, bu durumun 15 bin KOBİ için öngörüldüğünü ancak bunun genişletildiğini vurguladı. 2017’de müracaat eden ve şartları tutan 256 bin müracaat olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, şartları uyan herkesin bu krediden faydalanmasının sağlanacağını belirtti.

Bu kredide riskin bankalarda değil kendilerinde olduğunu belirten Yıldırım, bankaların verdikleri diğer kredileri de geri çağırmalarının doğru bir davranış olmadığının altını çizdi. Kendilerine çok sayıda şikayet geldiğini vurgulayan Yıldırım, bu şekilde devam etmesi halinde gerekli müdahaleyi yapmaktan çekinmeyeceklerinin altını çizdi.

Bankalara Bir Uyarı da Başbakan Yardımcılarından!

Bankaların esnafa Kredi Garanti Fonu kefaletinde verdiği kredilerde riskin bankalarda değil kendilerinde olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bankaların farklı bir tutum içerisine girmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da, bankacılık sektörünün karlarından feragat ederek elini taşın altına koymak zorunda olduğunu belirtti. Kimsenin kar etmemesi yönünde telkinde bulunmadıklarını söyleyen Kurtulmuş, karların biraz daha düşük seviyeye çekilebileceğini ve aradaki farktan da vatandaşla reel sektörün nefes alabileceğini vurguladı.