ING Bank Türkiye’den Yurtdışına Üst Düzey Yönetici Atadı

ING Bank bünyesinde çalışan KOBİ ve Bireysel Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcısı Murat Sarı’yı, yurtdışına ING Grubu Bireysel Krediler Global Başkanı görevine atadı.

ING Bank Türkiye bünyesine 2011 yılında katılmış olan Murat Sarı, söz konusu bankanın kredi tahsis yönetimi görevinde başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Murat Sarı görevi boyunca kredi başvuru süreçleri için bir takım köklü değişiklikler yaparak, güçlendirilmiş olan dijital KOBİ ve bireysek kredi süreçlerinin yeniden düzenlenmesinde bazı sorumluklar üstlendi.

Murat Sarı, Kredi Tahsis Genel Müdürlüğü görevi süresince ING Bank’ın bireysel kredilerini 2,5 kat daha büyülterek, kredilerde mevcut olan risk maliyetlerinin de sektör ortalamasında seyretmesini sağladı. Ayrıca bu süreçte ING Bank’ın KOBİ kredilerinin yaklaşık olarak 3 kat büyümesi ve 9,4 Milyar Türk Lirası bakiyesine erişebilmesi için önemli çalışmalara imza attı. ING Bank’ın Kredi Garanti Fonu çalışmaları için liderlik görevinde de bulunmuş olan Murat Sarı, 6,3 Milyar Türk Lirası civarında olan Kredi Garanti Fonu kredilerinin ticari firmalara ve KOBİ’lere amacına uyacak şekilde kullandırılmasına yardımcı oldu.

ING Bank’ın Genel Müdürü olan Pınar Abay söz konusu olan atama hakkında açıklamalarda bulundu. Pınar Abay yapmış olduğu açıklamada, bankanın yönetim kurulu ekibinde gerçekleştirilmiş olan başarılı çalışmaların yurtdışındaki çok önemli pozisyonlara terfi edilerek atanmasını sağladığını belirtti. Bu sebeple Murat Sarı’nın gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar da onun yurtdışına atanmasını sağladığını açıklayan Abay, bundan sonra Murat Sarı’nın yurtdışındaki görevinde İleriyi Düşün Stratejisi kapsamında çok önemli bir sorumluluk alarak, ING Bank’ın dünya çapında gerçekleştirdiği bireysel kredi risklerini yöneteceğini ifade etti.