Mobil Bankacılık Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mobil bankacılık, banka şubelerinde yapabileceğiniz çoğu işlemi telefonunuzda yüklü olan banka şubesi uygulamasından yapabilmenize olanak tanır ve internet sayesinde cep telefonunuzdan istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesaplarınıza ulaşıp buradan para gönderebilir, fatura ödeyebilir ve kredi kartı ya da ek kart başvurusu yapabilirsiniz. Vadesiz hesap açılışı ya da kredi kartı avans bilgilerinizi sorgulayabilir, OGS/HGS ve sigorta başvurusu yapabilir, bu başvurularınızı tek bir uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca hesabınızdaki para miktarına ulaşabilir, vadesiz ya da vadeli hesaplarınızdaki para miktarını dolar ya da euro para birimi üzerinden görebilir, hesaplarınızdaki nakit akışlarını takip edebilir ve finansal takviminizi oluşturabilirsiniz. Bu takvim sayesinde ayrıca hesabınızın oluşmasından itibaren tüm para hareketlerini izlemeniz mümkündür.

Hesaplarınıza ayrıca ek olarak avans hesap ya da kredi kartı hesabı ekleyebilirsiniz. Bunun yanında sigorta poliçeleri, çek ve senetlerinizin görüntüleri ve tahsil ya da teminat çeklerinizi ve ödeme çeklerinizi görüntüleyebilir ve bunları takip edebilirsiniz. Para transferlerini sadece hesap adı ya da IBAN numarası ile gerçekleştirebilir, fatura ödemelerinizi istediğiniz zaman ya da otomatik ödeme talimatı vererek gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca mobil bankacılığında her türlü döviz işlemleri de yapabilmeniz mümkündür. Mobil bankacılığı uygulamalarında döviz alış satışını güncel olarak görebilir ve kur farklarını size her gün takip etmeniz için bildirim göndermesini sağlayabilirsiniz.

Fon alış ve satışlarınız, altın işlemleri elektronik vadeli işlemler ve hisse işlemlerini yatırımlar gibi menülerden gerçekleştirebilmenin yanında piyasa bilgilerinin ve hisse senetlerinin de takip edilmesine olanak tanıyan mobil bankacılığı uygulamaları da mevcuttur. Ayrıca zahmetsiz olarak yapabileceğiniz döviz çevirici uygulamaları da ek olarak uygulama ile birlikte yüklenir.

Kişisel bilgileriniz ile birlikte müşteri numaranız, hesabınızın hangi şubede oluşturulduğu ve hesabın açılış tarihi de mobil bankacılığı uygulamasında mevcuttur. Kredi kartlarınızın ise kullanılabilir limitini takip edebilir, güncel borçlarınızı kendi menüsünden öğrenebilirsiniz. Hesap kesim tarihlerini de kredi kartı menüsünden takip edebilir buna göre gecikmeli ödeme yaşamak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda vadesiz hesabınızdan kredi kartı borcunu da ödeme imkanınız mobil bankacılığı uygulamalarında bulunmaktadır.