Vakıf Katılım Bankası’ndan Önemli Gelişmeler!

Vakıf Katılım Bankasının Yönetim Kurulu Başkanı olan Öztürk Oran, Vakıfbank’taki Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan yüzde 58,5 civarında ki hissesinin hazine tarafından alınarak, Vakıf Katılım için sermaye olarak aktarılmasına yönelik yapılan torba yasasında yer alacağını açıkladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, Forum İstanbul 2017 Zirvesinde Reuters’e açıklamalarda bulundu. Oran yaptığı açıklamalarda,  Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Vakıfbank’taki yüzde 58,5 civarındaki hissesinin Hazine tarafından alınıp, bedelinin ise Vakıflar Genel Müdürlüğüne nakit, sukuk ya da gayrimenkul olarak aktarılacağını belirtti. Ayrıca nakit olarak aktarılmasını tercih ettiklerini ve böylece Vakıf Katılım’a sermaye olacağını da açıklayan Oran, bunun nasıl gerçekleşeceğinin yasa tasarısını yürürlüğe girdiğinde belli olacağını belirtti.

Öztürk Oran, bütün hazırlıkların tamamlanmış olduğunu ve bunun da torba yasasına gireceğini açıklamalarına ilave etti.

Ayrıca üç bağımsız kuruluş tarafından Vakıfbank’ın değerlendirmesinin yapıldığını da belirten Öztürk Oran, bu değerlendirmelerin bir ortalamasının da yapılacağını hatırlattı. Vakıf Katılım, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve kurucu vakıflara ait olan 805 milyon Türk Lirası ile sermaye ile kurulmuştu. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idaresi yapılan ve söz konusu olan hisselerin, 2012 yılında iken Hazine Müsteşarlığına devredilmesi gerektiği açıklanmıştı. O dönem Başbakan olarak görevde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’da hisselerin Hazineye devredilmesi gerektiğini açıklamıştı.

Fakat söz konusu olan bu planlamada süre sıkıntısı yaşanırken, halen daha konuyla ilgili bu yasanın çıkması bekleniyor.

Thomson Reuters’un hesaplamalarına göre bu 58,5 civarındaki hisseler Vakıfbank’ın mevcut hissesi üzerinden yaklaşık olarak 2,5 milyar dolara denk geliyor.

Bütün bunların yanı sıra Öztürk Oran, çok yakına 2-3 adet katılım banksı daha kurulacağını açıkladı. Şuan hali hazırda hizmet veren Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım ile beraber 5 katılım bankasının olduğunu açıklayan Oran, geçen yıl Temmuz ayında Bank Asya’nın faaliyet gösteren katılım bankası izninin kaldırıldığını da hatırlattı.