Vakıfbank 3 Milyar Lira’ya Yakın Kâr Etti

Finansal sonuçlara bakıldığında Vakıfbank, 2,7 milyar Türk Lira kâr elde ederken, gayri nakdi ve nakdi olarak bakıldığında da toplam 187 milyar Türk Lirası finansman sağladı.

Vakıfbank, 2016 yılına bakıldığında toplamda 3 milyar 395 milyon Türk Lirası brüt kâra ulaştı. Toplamda 692 milyon Türk Lirası vergi ödemesi yapan Vakıfbank’ın net kâr’ı ise 2 milyar 703 milyon Türk Lirası elde etti. Toplamda 924 şubesi bulunan Vakıfbank, 2016 yılına bakıldığında geliştirdiği alternatif dağıtım kanalları ve hizmet kalitesindeki artış ile birlikte Türk ekonomisine toplamda nakdi ve gayri nakdi kredi olarak toplamda 187 milyar Türk Lirası tutarında finansman sağladı.

Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan’ın yaptığı açıklamada özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi bir çok sıkıntılı süreç yaşandığına dikkat çekilirken, Vakıfbank’ın bu dönemi yüksek likidite ve sağlam bilanço ile birlikte bu dönemi de yükselişle atlattıkları aktarıldı. Yüzde 19,2’lik yükselişi 2016 yılı içerisinde nakdi kredilerde yakaladıklarını dile getiren Aydoğan, 147 milyar Türk Lirası seviyesine yükseldiklerine vurgu yaptı. Aynı zamanda KOBİ’lere sağlanan kredi tutarında yüzde 40’lık bir büyüme gösterdiklerini açılayan Aydoğan, aynı ivmeyi konut kredisi kapsamında da yüzde 12,35 oranında bir büyüme gösterdiklerini aktardı.

2016 yılı içerisinde toplam mevduatlarını yüzde 12,7 oranında büyüterek 124 milyar Türk Lirası eşiğine yükselttiklerini dile getiren Aydoğan, geçtiğimiz yıl içerisinde pasif içinde yüzde 58 oranında pay ile ana fonlama kaynağında hızlı bir yaygınlaşma yakaladıklarını ifade etti. Toplam mevduatlarının yıllık yüzde 21 oranında büyüme göstererek 24 milyar Türk Lirası’na ulaştığını dile getiren Aydoğan, aynı zamanda tasarruf mevduatlarının da 2016 yılı içerisinde yüzde 20 büyüme göstererek 54 milyar Türk Lirası’na ulaştığını aktardı.